Світові ціни на сировину можуть впасти до п’ятирічного мінімуму, або майже на 10%, протягом 2024-2026 років. Пропозиція нафти у середньому на 1,2 млн барелів на день перевищить попит. Такий прогноз дає Світовий банк у звіті.
Чому нафта значно подешевшає у 2025
У 2025 році світові ціни на сировинні товари впадуть до п’ятирічного мінімуму через настільки великі надлишки нафти, що навіть палаючий конфлікт на Близькому Сході не зупинить падіння цін. Водночас ринкові ціни залишаться на 30% вищими, ніж вони були п’ять років тому, до пандемії COVID-19.
За прогнозом Світового банку, у 2025-му пропозиція нафти у світі перевищить попит у середньому на 1,2 млн барелів на день. Більше було тільки двічі – під час пандемійного карантину у 2020-му та після обвалу цін на нафту в 1998-му.

Новий надлишок нафти з'явився, зокрема, внаслідок значних змін у Китаї, де попит на сировину падає з 2023-го через уповільнення промислового виробництва та збільшення продажів електромобілів і вантажівок, що працюють на зрідженому природному газі (LNG).
Окрім цього, збільшити видобуток нафти можуть кілька країн, які не входять до Організації країн-експортерів нафти (ОПЕК) або її союзників (ОПЕК+). Водночас сама ОПЕК+ підтримує значні резервні потужності у 7 млн барелів на день, що майже вдвічі перевищує обсяг напередодні COVID-19.
Чого очікувати від цін на продукти у 2024-2025
За прогнозами Світового банку, глобальні зміни можуть вплинути на такі товари:
- ціни на сировину впадуть майже на 10% у 2024-2026;
- ціни на продукти харчування впадуть на 9% цього року та ще на 4% у 2025-му, після чого, скоріше за все, стабілізуються;
- ціни на енергоносії можуть впасти на 6% у 2025-му і ще на 2% у 2026-му.
«Падіння цін на сировину та кращі умови постачання можуть стати буфером від геополітичних потрясінь. Проте це навряд чи допоможе компенсувати високі ціни на продовольство в країнах, що розвиваються, де інфляція цін на продукти вдвічі перевищує норму в розвинених економіках», – сказав Індерміт Гілл, головний економіст групи Світового банку.
За словами Гілла, високі ціни, збройні конфлікти і війни, екстремальні коливання погоди та інші потрясіння призвели до того, що понад 725 млн людей по всьому світу втратили продовольчу безпеку у 2024-му.
Що буде з цінами на золото до 2026
Ціна на золото, на противагу, сягне рекорду у 2024 році, піднявшись на 21% вище середнього рівня минулого року. Золото має особливий статус серед активів і часто реагує на геополітичну невизначеність, включаючи конфлікти, пояснюють у Світовому банку.
Очікується, що протягом наступних двох років ціни на золото залишаться на 80% вищими, ніж у середньому за п’ять років до пандемії COVID-19, лише незначно знизившись.
Раніше писав, що у останньому огляді МВФ йдеться, що країни світу відчули ризики низького економічного зростання і високих боргів. Це залишає уряди з меншими ресурсами на покращення рівня життя населення, а також вирішення інших питань, зокрема кліматичних.