Facebook Pixel

Шахрайська гра всередині нафтового ОПЕК+: хто кого перехитрить

Шахрайська гра всередині нафтового ОПЕК+

Шахрайська гра всередині нафтового ОПЕК+

Чиновники ОПЕК+ люблять посилатися на голлівудські фільми. Потрібно розкритикувати відновлювані джерела енергії? – «Віднесені вітром». Напасти на того, хто передбачає пік попиту на нафту? – «Ла-Ла Ленд». Попередити нафтових спекулянтів? – «Зроби мій день», – фраза з «Брудного Гаррі».

Таке ж кінематографічне посилання добре описує найбільше лихо, від якого зараз страждає група, – це фільм «Гра в шахрайство», вважає Хав'єр Блас, оглядач Bloomberg Opinion. Він висвітлює питання енергетики та сировинних товарів, є співавтором книги «Світ на продаж: гроші, влада та торговці, які обмінюють ресурси Землі».

З початку цього року країни ОПЕК+, на які поширюються обмеження з видобутку, видобували не менше 600 000 барелів на день понад встановлені ними самими обмеження. Перевиробництво, як його називає ОПЕК+, минулого місяця досягло майже 850 000 барелів на день, що приблизно дорівнює видобутку однієї Венесуели.

Динаміка ціни нафти Brent, доларів за барель

Динаміка ціни нафти Brent, доларів за барель

Великий приплив нафти на ринок – ключова причина, через яку ціни на нафту впали за останні два місяці на 20%, до 75 доларів за барель, і чому багато хто на енергетичному ринку все скептичніше ставиться до того, що картель може підняти ціни у 2025 році. «Угруповання любить звинувачувати інших у своїх проблемах. Типовими цапами-відбувайлами є новинні ЗМІ, аналітики Уолл-стріт і спекулянти. Але шахрайство – це гол у власні ворота», – пише Блас.

Ці процеси відбуваються і виникають проблеми довіри між учасниками картелю. Якщо більшість членів ОПЕК+ ігнорують те, що від них очікують, і роблять це все частіше і частіше, спокуса обдурити тільки зростає. Чим більше ОПЕК+ каже, що збирається покласти край обману, але не робить цього, тим гострішою стає проблема.

Усередині ОПЕК добре знають про неї. Міністр енергетики Саудівської Аравії Абдулазіз бін Салман вважає дотримання відповідності видобутку встановленим квотам особистим пріоритетом, включаючи створення так званого механізму компенсації. Суть цього механізму полягає в тому, що порушники повинні компенсувати своє надвиробництво з часом.

«На папері це чудовий механізм. У минулому шахрайство завжди прощалося, якщо грішники давали обіцянки про майбутнє дотримання. Тепер їм потрібно не лише давати ті самі обіцянки, а й каятися, знижуючи видобуток, щоб компенсувати минулі провини. У чому проблема? Шахраї продовжують шахраювати не тільки зі своїми початковими квотами, але й з компенсаційними квотами.

Генеральний секретар ОПЕК Хайтам Аль-Гайс нещодавно відвідав Ірак та Казахстан (це два найбільші ухилянти), щоб обговорити «своєчасне впровадження коригування виробництва, включаючи плани компенсацій». ОПЕК назвала поїздки «успішними». Блас налаштований скептично: «Ринок вже все це чув, і поки що немає жодних ознак того, що Багдад чи Астана серйозно скорочують видобуток нафти. Однак Саудівська Аравія застосовує дипломатичний тиск, як ніколи раніше, так що є ймовірність, що цього разу все буде по-іншому».

Ірак та Казахстан покладаються на іноземних інвесторів для збільшення видобутку, і в обох є плани щодо розширення потужностей. Тому для них обман – єдиний спосіб залишитися в ОПЕК+ і водночас винагородити іноземних інвесторів.

Росія, яка також неодноразово дурила групу, несе власне покарання. Але Блас не очікує, що Москва здійснить скорочення, передбачені механізмом компенсації.

Однак найбільша проблема полягає в Об'єднаних Арабських Еміратах. «Це, так би мовити, нафтова діжка у кімнаті: ніхто про неї не говорить, але всі про неї думають», – пише Блас. Офіційно ОАЕ не порушують правила. Абу-Дабі стверджує, що качає всього 2,9 млн барелів на день, як і має бути. ОПЕК, яка відстежує видобуток країн-членів, наслідуючи кілька зовнішніх постачальників даних, погоджується з цією цифрою. Проте є й інші дані.

Міжнародне енергетичне агентство (МЕА) оцінює видобуток нафти в Еміратах у 3,3 млн барелів на день. «Запитайте нафтотрейдерів, які пильно стежать за танкерами, які прибувають і залишають ОАЕ, і ви почуєте ще вищі цифри. Зазвичай називають оцінки близько 3,5 млн барелів на день. Якщо це правда – а незалежні дані відстеження танкерів говорять про те, що трейдери мають рацію, – це робить ОАЕ найбільшим шахраєм», – підсумовує Блас.

Чому ОПЕК заплющує очі на порушення Абу-Дабі? Політика картелю шукає баланс між тим, щоб дозволити ОАЕ отримувати прибуток від мільярдів доларів, які вони витратили на нові виробничі потужності, та збереженням стабільності світового ринку нафти.

У 2021 році Саудівська Аравія ризикувала серйозним розколом усередині групи, коли публічно дорікнула ОАЕ шахрайством. Проблема була вирішена у два етапи. По-перше, Абу-Дабі ненадовго скоротив видобуток. По-друге, через кілька місяців ОПЕК виключила МЕА з числа постачальників даних, яких вона використовує для розрахунку відповідності. «Те, що не можна побачити, не існує – так думає картель», – резюмує Блас.

Подякувати 🎉