У серпні 2024 року споживча інфляція в Україні пришвидшилася до 7,5% р/р (рік до року) із 5,4% р/р у липні. У вересні інфляція також прискорилась. Основною причиною є скорочення пропозиції деякої продукції через посуху. Як змінилися ціни в України, йдеться у щомісячному макроекономічному огляді НБУ.
Як змінилися ціни в Україні у серпні 2024
Споживча інфляція очікувано пришвидшилася до 7,5% р/р з 5,4% р/р у липні, передусім, через обмежену пропозицію окремої продовольчої продукції. Водночас базова інфляція зросла суттєвіше за прогнози НБУ – до 6,5% р/р з 5,7% р/р у липні, передусім, через більші витрати бізнесу на сировину, енергію і зарплати.
Окрім цього, зростання цін підтримували й ефекти послаблення обмінного курсу гривні в попередні місяці. За оцінками НБУ, інфляція пришвидшилася також у вересні.
Як змінилися ціни на продовольчі та непродовольчі товари у серпні 2024
Продовольча інфляція стрімко пришвидшилася через зростання цін на сирі продукти на тлі скорочення пропозиції внаслідок посухи:
- Ціни на оброблені продукти харчування зростали швидше як через подорожчання продовольчої сировини, так і через збільшення витрат бізнесу на енергозабезпечення та зарплати.
- Швидше дорожчали й більшість непродовольчих товарів, передусім через послаблення курсу гривні.
- Водночас ціни на одяг та взуття знижувалися швидше, ймовірно, через зростання конкуренції між імпортними та українськими виробниками.
- Ціни на послуги зростали швидшими темпами через витрати бізнесу на виробництво.
Як змінилися адміністративні ціни у серпні 2024
- Зростання цін на пальне в Україні сповільнилося внаслідок скорочення запасів пального та нижчі, ніж очікувалося, ціни на нафту на світових ринках.
- Ціни на алкогольні напої знижувалися дедалі повільніше.
- Подорожчання тютюнових виробів дещо сповільнилося, проте ціни на них зростали доволі сильно, зокрема, під впливом боротьби з тіньовою продукцією.
- Ціни на фармпрепарати, медичні товари та обладнання зростали швидше через послаблення курсу гривні.
- Водночас інфляцію продовжує стримувати мораторій на підвищення тарифів на окремі комунальні послуги.
Як змінилися ціни в українській промисловості у серпні 2024
Промислова інфляція в серпні незначно сповільнилася, проте залишалася на високому рівні:
- Зростання цін виробників дещо сповільнилося – до 31,2% р/р у серпні порівняно з 33,3% р/р у липні, передусім через повільніше зростання цін в енергетиці.
- Повільніше зростали ціни й у харчовій переробці, переважно за рахунок суттєвого зниження цін у виробництві цукру внаслідок залишків продукції та початку нового сезону.
- Також сповільнилося зростання цін у добувній промисловості через зменшення цін у добуванні сирої нафти та металевих руд на тлі нижчих цін на зовнішніх ринках. Тоді як на внутрішні ціни й надалі тиснула висока вартість імпортної електроенергії та логістики.
Нагадаємо, у червні 2024-го інфляція в Україні зросла до 2,2%, що значно перевищило показники попередніх місяців: 0,6% у травні, 0,2% у квітні, 0,5% у березні, 0,3% у лютому та 0 ,4% у січні.