Facebook Pixel

Скільки криптовалюти задекларували та втратили українські чиновники

Скільки криптовалюти задекларували та втратили українські чиновники

Скільки криптовалюти задекларували та втратили українські чиновники

1428 декларацій з криптовалютними активами подали українські чиновники за 2022 рік. Це майже вдвічі більше, аніж у 2021 році: тоді крипта фігурувала у 788 деклараціях. Про це повідомляє Опендатабот.

Кількість поданих декларацій з криптовалютою

Кількість поданих декларацій з криптовалютою

У деклараціях за 2021 рік найпопулярнішими криптовалютами серед українських чиновників були Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Ripple (XRP) тощо. У 2022 році топ-позиції радикально не змінилися: попитом так само користувались Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), також до трійки лідерів додався Tether (USDT).

Топ криптовалюти, яку задекларували чиновники у 2022 році

Топ криптовалюти, яку задекларували чиновники у 2022 році

Хто з українських чиновників задекларував найбільше криптовалюти?

Насамперед варто зазначити, що декларанти подають свої активи як у гривневому еквіваленті, так і просто вказуючи кількість одиниць криптовалюти у власності.

Біткоїни / Bitcoin (BTC)

У 2021 році найбільшу сумму за біткоїни задекларувала директорка КП «Теплопостачання міста Одеси» Ганна Позднякова — 53 млн грн. За рік першість перейняв заступник голови Дніпропетровської облдержадміністрації Сергій Карпенко. У його власності знаходяться біткоїни в еквіваленті 41 млн грн.

Топ-5 власників біткоінів в українській політиці

Топ-5 власників біткоінів в українській політиці

Найбільшу кількість біткоїнів за 2022 рік — 121 BTC — задекларував депутат Одеської облради Микита Кузькевич. У гривневому еквіваленті на момент публікації тексту це понад 195 млн грн.

Ефіріум / Ethereum (ETH)

Посадовець з Дніпропетровщини Сергій Карпенко, який задекларував найбільшу кількість біткоїнів, два роки поспіль також є рекордсменом за сумою за ефіріумів. В деклараціях за 2021 та 2022 роки чиновник зазначив, що володіє однаковою сумою еквіваленту за цю криптовалюту — 14,6 млн грн.

Топ-5 власників ефіріумів в українській політиці

Топ-5 власників ефіріумів в українській політиці

Криптодолари / Tether (USDT)

Найбільше криптодоларів, або стейблкоїнів, за 2021 задекларував заступник начальника департаменту Офісу Генерального прокурора Віталій Бровко — 774 500 одиниць. Цьому ж посадовцю належить рекорд за найбільшою сумою в еквіваленті — 20 млн грн.

Топ-5 власників криптодоларів в українській політиці

Топ-5 власників криптодоларів в українській політиці

Посадовець утримав першість і серед декларантів за 2022 рік. Кількість криптодоларів у його власності не змінилась, натомість їх вартість зросла до більш ніж 29 млн грн.

Водночас найбільшу суму за криптодолари/стейблкоїни задекларував директор департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Максим Кисельов — 25 млн грн

Найбільші втрати у крипті

Також варто зазначити, що є декілька чиновників, які задекларували свої криптоактиви, проте вказали, що втратили до них доступ.

380.95 біткоїнів — рекордну суму серед українських посадовців — у 2021 році зазначив та втратив заступник голови Державної служби геології та надр України Роман Сарамага. В гривневому еквіваленті на момент публікації тексту це близько 615 млн грн.

Найбільше ефіріума — 1800 одиниць, або понад 160 млн грн, — належить депутату Подільської районної ради Одеської області Ігорю Осіпову. У 2021 та 2022 роках в своїх деклараціях посадовець зазначив, що втратив доступ до криптовалюти.

Quote«Проаналізувавши велику кількість декларацій, перш за все варто відзначити їх неякісне заповнення. Складається враження, що посадовці витрачають на декларації 5 хвилин в останній день подання. Попри те, що вже є спеціальний розділ, де необхідно вказувати статки у крипті, майже всі криптоволодіння заповнені по-різному, з помилками та у різних частинах декларацій. Загалом з отриманої статистики видається, що володіння таким непрозорим активом, як криптовалюта, для чиновників не є чимось ризикованим або підозрілим. Адже кількість таких посадовців за останні два роки зросла майже удвічі», — коментує засновник Опендатаботу Олексій Іванкін.

Контекст

  • Від початку повномасштабного вторгнення було тимчасово скасовано обов’язкову перевірку декларацій посадовців. Попри це, сам обов’язок посадовців звітувати про свій майновий стан та зміни в ньому скасований не був.
  • Восени минулого року перевірки декларацій відновили. Тож українські посадовці мали надолужити неподане за попередній період (2021 та 2022 рр.) до кінця січня 2024-го.
  • Термін подання декларацій за 2023 рік залишається звичайним — до квітня 2024 року.
  • Нагадаємо, що декларацію свого депутата можна перевірити за допомогою Опендатаботу. Для цього додайте Опендатабот в улюблений месенджер та введіть ПІБ чиновника.
Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉