У 2024 році реальний ВВП України зросте на 3,7%, а надалі зростання пришвидшиться до 4-5%, прогнозує НБУ. Українську економіку підтримує, зокрема, адаптивність населення і бізнесу до умов війни, водночас руйнування інфраструктури і дефіцит електроенергії значно стримують економічне зростання. Про це розповіли у Нацбанку.
Як українська економіка почувається наприкінці серпня 2024
У липні 2024 року зростання реального ВВП України прискорилось до 4,4% із 3,1% у червні. До кінця року НБУ прогнозує зростання економіки на 3,7%, а надалі воно пришвидшиться до 4–5%.
Серед чинників, які допомагають Україні підтримувати зростання економіки:
- Адаптивність до нових викликів бізнесу та населення, зокрема, в умовах відключень світла.
- М’яка фіскальна політика.
- Підтримка міжнародних партнерів, яка допомагає, зокрема, фінансувати соціальну сферу (пенсії, різні види допомог) та відбудову й розвиток інфраструктури.
- Безперебійна робота морського коридору, завдяки якому Україна може експортувати свою продукцію за кордон і отримувати валютну виручку.
Водночас серед найбільших економічних викликів України:
- Війна та її наслідки.
- Відбудова пошкодженої енергетичної інфраструктури, яка потребуватиме не лише значних ресурсів, але й часу.
- Нестача електроенергії для покриття усіх потреб бізнесу та населення як у 2024-му, так і в наступних роках.
Що буде з робочими місцями та зарплатами в Україні
На українському ринку праці загострюється дефіцит кадрів, передусім через міграцію та мобілізацію. Кількість вакансій, які розміщує бізнес, стабільно перевищує кількість шукачів роботи.
Деякі підприємства збільшують залучення категорій населення поза робочою силою (студентів, пенсіонерів тощо), щоб дещо пом’якшити проблему з дефіцитом кадрів.
Водночас через конкуренцію компаній за кваліфікованих працівників зростає зарплата. За оцінками НБУ, зарплати надалі підвищуються як в номінальному, так і в реальному вимірах.
Нестача кадрів, ймовірно, зберігатиметься ще тривалий час. Якщо війна закінчиться швидко, повернення мігрантів, ймовірно, буде поступовим, а ветерани потребуватимуть часу для адаптації та перекваліфікації. У результаті безробіття знижуватиметься відносно повільно, а зарплати через конкуренцію бізнесу зростатимуть досить швидко, зазначили у НБУ.
Нагадаємо, за підсумком 2024 року Мінекономіки очікує, що номінальний ВВП України зросте до 7,5 млрд грн, а зростання української економіки становитиме 3,5% за рік. Рівень безробіття в Україні сягне 18,2%.