Голова сенатського комітету США Бенджамін Кардін заявив, що днями йому в Zoom по відео подзвонив Дмитро Кулеба, ексміністр закордонних справ України. Це був високоякісний deepfake – створена за допомогою ШІ копія колишнього посадовця. Про це пише The New York Times.
«Днями зловмисник вдався до обманної спроби поговорити зі мною, видаючи себе за відому особу», – йдеться у заяві Бенджаміна Л. Кардіна, голови комітету із закордонних справ Сенату.
Через відеодзвінок від фейкового Кулеби в США знову посилились побоювання, що законодавці можуть стати мішенями зловмисників, які прагнуть вплинути на політику США або отримати конфіденційну інформацію.
Згідно з заявою служби безпеки Сенату, тиждень тому офіс сенатора отримав електронного листа нібито від Дмитра Кулеби, ексміністра закордонних справ України, з проханням поспілкуватися через Zoom. Під час відеодзвінка чоловік з того боку екрану виглядав як пан Кулеба і розмовляв його голосом.

Однак 80-річний сенатор відчув щось недобре, коли його візаві почав «діяти нехарактерно». Як сформулювали у заяві представники служби безпеки Сенату, «Кулеба» ставив «політично заряджені запитання щодо майбутніх виборів» і вимагав думки сенатора щодо делікатних питань зовнішньої політики. Наприклад, чи сенатор підтримав обстріли території росії ракетами великої дальності.
Сенатор припинив дзвінок та повідомив про це до Державного департаменту. Там підтвердили: це був дипфейк.
Сам Кардін, сенатор-демократ від штату Меріленд, у заяві не уточнив, що злочинець видавав себе саме за Кулебу.
Як технологію Deepfake використовують у війні проти України
Відеотехнологія Deepfake використовує штучний інтелект для створення відео з вигаданими людьми. За останні роки ШІ зробив значний прогрес і створює вже повні відео- та аудіокопії відомих осіб. Іноді дипфейки використовують, щоб видати себе за відомих політиків.
Щоправда, на старті «еволюції» дипфейків вони були дуже примітивні. Навесні 2022 року росіяни поширювали у соцмережах фейкові відео з Володимиром Зеленським. Президент України, а точніше його дуже примітивно створена цифрова імітація, заявив нібито про капітуляцію у війні з росією.
Хто стоїть за дипфейком з Кулебою
Бенджамін Кардін виходить на пенсію наприкінці року. А цей епізод поновив побоювання, що іноземні злочинці можуть спробувати використати такі атаки на законодавців, особливо зараз, у спробі вплинути на результати виборів президента США у листопаді.
Наразі складно зрозуміти, хто організував операцію проти поважного сенатора. У розвідці попередили, що іноземні суб’єкти, такі як росія, Іран і Китай, використовують штучний інтелект, включно з дипфейками, щоб посилити своє втручання у вибори. Причому саме росія створює найбільше контенту, нагадали в Офісі директора національної розвідки цього тижня.
Хоча незрозуміло, чи росіяни створили фейкового Кулебу, деякі запитання, які той поставив Кардіну, вигідні насамперед росії. Особливо те, що процитували у листі служби безпеки Сенату: «Чи ви підтримуєте ракети великої дальності на території росії? Мені потрібно знати вашу відповідь».
В Сенаті вважають, що відео розмови планували використати з пропагандистською метою – наприклад, спонукати впливового американського сенатора схвалити серйозну ескалацію війни в Україні.
Офіси всіх сенаторів цього тижня отримали окреме попередження про кібербезпеку та пильність на тлі «активної кампанії соціальної інженерії» проти членів Сенату та їхніх помічників.
«Хоча ми спостерігаємо збільшення загроз соціальної інженерії останніми роками, ця спроба виділяється своєю технічною складністю та правдоподібністю. ...Ймовірно, інші спроби буде зроблено найближчими тижнями», – йдеться в електронному листі служби безпеки Сенату.