«Росія завжди готується до війни, єдина безпека — це НАТО» — посол Естонії в Україні

Каймо Кууск: росія завжди мала військові плани на Естонію

Російська загроза для Естонії ніколи не зникала, росіяни з 1990-х мали військові плани на повернення країни до імперії. Про це розповів посол Естонії в Україні Каймо Кууск в інтервʼю The Page і SPEKA.

Коментуючи звіт Служби зовнішньої розвідки Естонії про те, що до планів Володимира Путіна на 2023 рік входить накопичити війська біля кордонів країни, посол, підкреслив:

«Для Естонії російська загроза ніколи не зникала. Ми вважаємо, що нас окупували. У 1991 році ми відчули тиск росії, імперія хотіла нас повернути».

У спробах у жодному разі «не відпустити» Естонію росія використовувала ті самі інструменти впливу та пропаганди, що й проти України, зазначив посол. Про те, як Естонія боролася з російськими пропагандистськими каналами, докладніше читайте в SPEKA.

«Власне Єльцин зупинив постачання нафти для нас (ще на початку 1990-х). Коли я був школярем, пам’ятаю, як змушений був ходити на великі відстані, бо дизеля на автобуси не вистачало. Тому я цього не забуду й не пробачу (сміється)», — згадує посол, який до прибуття в Київ 21 рік служив у зовнішній розвідці Естонії.

Він підкреслює, що з погляду загроз пріоритетом зовнішньої розвідки Естонії завжди була росія (а з погляду допомоги союзнику — Україна). Для того, аби врятуватися від впливу Кремля, країна одразу вирішила інтегруватися як у ЄС, так і в НАТО, і їх так само вмовляли на нейтралітет, як досі це можна почути на адресу України.

«Коли ми почали цей шлях в 1996 – 1997 роках, великі країни говорили нам: «Заспокойтеся, будьте нейтральними, не поспішайте». Ми не слухали – ми хотіли бути в безпеці. А єдина безпека, яку ви можете отримати зараз, – це членство в НАТО, і ми досягли цього у 2004 році», — згадує посол.

Росіяни мали військові плани на Естонію з 1990-х років, додає він, щодо того, як отримати хоча б шматок території країни.

«Не варто плекати ілюзій, що вони мирні. Для росіян і особливо російських військових чи військової розвідки немає такого поняття, як мирний час. Якщо це не гаряча війна, то це етап підготовки до гарячої війни», — попереджає Кууск.

Читати на The Page