Офіс генерального прокурора здійснює процесуальне керівництво у кримінальних провадженнях щодо Петра Порошенка, Ігоря Коломойського, Геннадія Боголюбова, Костянтина Жеваго та Віктора Медведчука, стосовно яких застосовували персональні санкції за рішенням РНБО.
Про це повідомила пресслужба ОГПУ.
Кримінальні справи проти Порошенка, Коломойського, Боголюбова, Жеваго та Медведчука: що відомо
За словами Офісу генпрокурора, кожного із цих 5 осіб притягують до кримінальної відповідальності за вчинення тяжких та особливо тяжких злочинів.

Кримінальні справи проти Порошенка та Медведчука
В повідомлені йдеться, що у грудні 2021 року Порошенку повідомили про підозру у вчиненні за попередньою змовою групою осіб державної зради та сприяння діяльності терористичних організацій. У цьому ж кримінальному провадженні повідомили про підозру Медведчуку.
За словами ОГПУ, їх підозрюють в тому, що вони з листопада 2014 року по січень 2015-го у змові з іншими особами, а також представниками вищого політичного керівництва рф, сприяли так званим «лнр» та «днр» в отриманні надприбутків.
Зокрема, прокуратура стверджує, що Порошенко і Медведчук організували постачання вугілля з окупованих територій, через що квазіреспубліки отримали 3 млрд грн.
«Ці злочини призвели до зростання енергетичної залежності України від рф та зміцнили фінансову спроможність терористичних організацій», — йдеться в повідомлені.
Також Офіс генпрокурора зазначив, що досудове розслідування у цьому кримінальному провадженні завершили у вересні 2022 року, а Медведчука, Порошенка і їх адвокатів повідомили про відкриття матеріалів кримінального провадження для ознайомлення.
Прокуратору стверджує, що «у зв’язку зі зловживанням своїми правами та затягуванням процесу», вона звернулась до суду «з клопотанням про обмеження сторони захисту в строках ознайомлення до кінця березня 2025 року».
Що відомо про інші кримінальні справи проти Медведчука
Також Медведчуку інкримінують державну зраду та порушення законів і звичаїв війни. Зокрема, кума путіна обвинувачують в тому, що він сприяв посадовцям рф у розграбуванні українського родовища нафти та газу в межах Прикерченського шельфу Чорного моря та передавав росіянам таємну інформацію про розташування військової частини.
Окрім цього, за словами прокуратури, екснардеп створив мережу впливу, яка мала формувати в Україні потрібну для росії суспільну думку.
На цей час обвинувальний акт у цьому кримінальному провадженні перебуває на розгляді у суді.
Наразі суди вже наклали арешт на велику кількість активів Медведчука:
- 30 земельних ділянок,
- 23 будинки,
- 32 квартири,
- 26 автомобілів,
- акції компаній,
- 279 картин,
- речі декору та посуд,
- люксову яхту вартістю понад €150 млн,
- унікальний залізничний вагон-ресторан.
Кримінальні справи проти Коломойського
Коломойського, який наразі перебуває під вартою, підозрюють у тому, що він спільно з екскерівником філії банку заволоділи понад 5,36 млрд грн коштів фінустанови, акціонерного товариства та учасників договору про спільну інвестиційну діяльність. Надалі вони легалізували майже 4,1 млрд грн доходів.
Розслідування у цьому кримінальному провадженні вже завершили, а стороні захисту відкрили матеріали кримінального провадження для ознайомлення.
Крім цього, Коломойського підозрюють у замовлені вбивства директора однієї з юридичних компаній за невиконання вимог щодо анулювання та визнання недійсними рішень загальних зборів акціонерів відкритого акціонерного товариства.
Кримінальні справи проти Боголюбова
Його бізнес-партнеру Боголюбову повідомили про підозру у незаконному заволодінні паспортом іншої особи та організації переправлення через державний кордон України.
«Він підозрюється в організації свого незаконного перетину кордону із залученням прикордонника. Для цього бізнесмен використав паспорт громадянина України, який був втрачений у 2022 році, про що було повідомлено органи ДМС України. Наразі підозрюваного оголошено у розшук», — повідомив Офіс генпрокурора.
Кримінальні справи проти Жеваго
Жеваго підозрюють в організації за попередньою змовою зі службовими особами банку розтрати $113 млн.
Також він є фігурантом іншої справи. Зокрема, Жеваго підозрюють в створені та участі у злочинній організації, розтраті та легалізації майна.
«Згідно з організованою схемою, з рахунків банку незаконно виділено та перераховано на рахунки компаній-нерезидентів, які були підконтрольними членам злочинної організації, понад 608 млн грн. Фактично ці кошти було виведено з території України і не повернуто банку», — йдеться в повідомлені.
Наразі Жеваго оголосили у розшук.