Facebook Pixel

Програш оператора «Північного потоку — 2». Як рішення відіб'ється на «Газпромі» та Україні

Програш «Газпрому» в суді Дюссельдорфа: як це вплине на Україну. Фото: сайт Nord Stream 2

Програш «Газпрому» в суді Дюссельдорфа: як це вплине на Україну. Фото: сайт Nord Stream 2

Вищий земельний суд Дюссельдорфа відхилив позов швейцарської дочки російського «Газпрому» Nord Stream 2 AG, яка управляє газопроводом «Північний потік — 2», щодо рішення Федерального мережевого агентства Bundesnetzagentur не звільняти газопровід від норм газової директиви Європейського Союзу. The Page розповідає, що це означає для «Газпрому» й України.

Як пише DW, «Газпром» ще може оскаржити рішення суду у Федеральному верховному суді Німеччини в Карслруе та в Європейському суді в Люксембурзі. Однак Nord Stream 2 AG не зможе пройти сертифікацію незалежного оператора, якщо не виконає такі умови, як вихід з-під контролю «Газпрому» та перехід під контроль незалежної компанії; ця нова компанія повинна буде тримати менше 50% потужностей «Північного потоку — 2» порожніми для інших потенційних клієнтів, а також працювати за тарифами на транспортування газу по німецькій території, які встановить Федеральне агентство з мереж Німеччини.

Як пише liga.net, це вигідно Україні, оскільки на переговорах міністрів енергетики України, США та Німеччини на цьому наполягала наша країна, а відповідність газопроводу обговорювали як один із компромісних кроків для його запуску та гарантій продовження транзиту через територію України.

Telegram Logo

Водночас ZN.ua згадує про рішення суду юстиції ЄС у Люксембурзі від 15 липня 2021 року щодо газопроводу OPAL — відводу від першого «Північного потоку», яке також обмежило «Газпром» у використанні відвідного газопроводу до 50% його потужності. Видання пише, що обидва рішення означають обмеження використання двох газопроводів зі 110 млрд кубометрів сумарної проєктної потужності до 65 млрд кубометрів: «Північний потік — 1» — до 37,5 млрд кубометрів/рік, «Північний потік — 2» — до 27,5 млрд.

«Якщо євроінститути будуть спроможні змусити «Газпром» виконувати рішення судових інстанцій, то ГТС України збереже наявний статус-кво. А якщо вдасться ще й застосувати принцип енергетичної солідарності у форматі договору Енергетичного співтовариства, то можна обмежити й використання по території Європи другої нитки «Турецького потоку», після чого можна навіть дещо збільшити обсяги транспортування газу через територію України в разі зростання європейського попиту. Але якщо ці обмеження не спрацюють, то це буде означати, що насправді повнота влади в ЄС належить не Єврокомісії, Європарламенту та Суду ЄС, а окремій державній компанії з країни, яка не є членом ЄС», — ідеться в матеріалі.

Контекст. Раніше США і Німеччина офіційно домовилися про завершення будівництва «Північного потоку — 2».

Коментарі

Всі новини