Facebook Pixel

Подорожі за кордон у 2021 році: що потрібно знати, щоб не зіпсувати відпустку

Літо — початок сезону відпусток. Українці можуть відвідати багато країн. Однак для того, щоб добре відпочити й уникнути будь-яких проблем, варто заздалегідь уточнити режим в'їзду до країни та з'ясувати, які документи потрібні для цього.

Щоб допомогти туристам, МЗС України підготувало відповіді на найпоширеніші запитання про подорожі у 2021 році.

Де дізнатися про відкриті країни та умови перетину кордону

Щоб дізнатися правила в'їзду та про те, які саме країни відкриті для громадян України, можна скористатися картою від МЗС. Міністерство оновлює інформацію про обмеження та вимоги саме на карті. Варто заздалегідь перевірити умови перетину кордону, навіть якщо ви придбали тур.

Чи є можливість потрапити до країни, в'їзд до якої заборонено на час пандемії

Попри заборону в’їзду до певної країни для деяких категорій громадян можуть бути передбачені винятки. Так, наприклад, до окремих країн можуть впускати громадян, які мають посвідку на проживання, а в інших дозволено лише транзитний проїзд.

Якщо ви спробуєте в'їхати до країни, в'їзд до якої заборонено, то вас можуть не пустити й відправити назад в Україну. Тому в МЗС радять ретельно перевіряти умови в’їзду та транзитного проїзду територією іноземної держави на порталі.

Що робити, якщо правила зміняться під час перебування за кордоном

Громадянин України за жодних підстав не може бути обмежений у праві на в’їзд в Україну, отже, має право повернутися в країну за будь-яких обставин, зазначили в міністерстві.

У разі надзвичайних ситуацій можна звернутися на відповідні «гарячі лінії» українських посольств і консульств за кордоном. Також у МЗС рекомендують перед кожною поїздкою реєструватися в системі «ДРУГ», завдяки якій можна швидше зв'язатися з МЗС.

Де можна перевірити перелік вакцин, затверджених у країні

Якщо країна є відкритою для вакцинованих українців, то варто перевірити перелік вакцин, які схвалено в ній. Таку інформацію можна знайти на карті МЗС, обравши потрібну країну.

Наразі в ЄС схвалили такі вакцини:

Водночас українцям роблять щеплення такими вакцинами:

Однак кожна окрема країна ЄС може самостійно встановлювати умови перетину кордону.

Чи потрібен дозвіл, щоб вивезти дітей за кордон

Виїзд за кордон громадян України, яким не виповнилося 16 років, здійснюється в супроводі одного з батьків за нотаріально посвідченою згодою другого з батьків із зазначенням у ній держави прямування та відповідного часового проміжку перебування в цій державі.

У згоді варто зазначити:

  • громадянство, прізвище, ім’я та по батькові й дату народження особи, яка надає згоду;
  • громадянство, прізвище, ім’я та по батькові й дату народження особи, якій надається згода;
  • громадянство, прізвище, ім’я та по батькові й дату народження дитини;
  • державу прямування та відповідний часовий проміжок перебування в цій державі.

Чи працює безвіз

Безвіз формально й далі працює, однак через пандемію коронавірусу діють обмеження на перетин кордонів. Тому в будь-якому разі варто перевірити умови в’їзду.

Якщо вам потрібно розрахувати строки перебування в ЄС за безвізом, можна скористатися спеціальним калькулятором.

Які документи потрібні для поїздки за кордон

Щоб виїхати за кордон, громадянин України мусить мати документ, який дає змогу це зробити:

  • закордонний паспорт;
  • дипломатичний або службовий паспорт України;
  • посвідчення особи моряка або члена екіпажу.

Однак іноді право громадянина на виїзд з України може бути тимчасово обмежено. Причинами цього, зокрема, можуть бути борги з аліментів, перебування під слідством тощо.

Де робити ПЛР-тест перед вильотом, щоб його прийняли в іншій країні

Щоб ваш сертифікат про негативний результат тесту на коронавірус прийняли, він має бути виданий лабораторією, яку зареєстровано в Україні відповідно до чинного законодавства. Зокрема, він має містити печатку лабораторії, підпис лікаря та/або QR-код і переклад визначеною країною призначення іноземною мовою, зазвичай англійською.

З переліком верифікованих МОЗ лабораторій України, що тестують на COVID-19 методом ПЛР, можна ознайомитися на вебсайті Центру громадського здоров’я.

Коли в Україні запрацюють цифрові COVID-сертифікати

В Україні вже запустили бета-тестування цифрових COVID-сертифікатів у застосунку «Дія». Найближчим часом відбудеться оцінювання готовності до визнання наших сертифікатів країнами-членами ЄС, після чого офіційну оцінку нададуть спеціалісти Єврокомісії й розпочнеться укладання міжнародних угод.

Чи визнаватимуть українські цифрові COVID-сертифікати в ЄС та світі

Україна — одна з перших країн, що розпочала комунікацію з ЄС щодо впровадження COVID-сертифікатів. Паралельно МЗС України спільно з МОЗ і Мінцифри проводить переговори з країнами про взаємне визнання міжнародних сертифікатів у двосторонньому порядку.

Поки що невідомо, чи необхідно мати паперову копію сертифікату разом з електронною.

Чи потрібно оформлювати для подорожі страховий поліс

Для відшкодування витрат, пов’язаних із можливим потраплянням у надзвичайні ситуації за межами України, у МЗС рекомендують перед поїздкою за кордон оформити повне медичне страхування, що, зокрема, покриватиме лікування від COVID-19 і страхування від нещасних випадків.

Під час поїздки за кордон у мене проявляються симптоми COVID-19. Що робити

У разі появи симптомів респіраторного захворювання, характерних для COVID-19, варто невідкладно звернутися до медичних закладів країни перебування для проведення тестування та визначення необхідного курсу лікування в разі підтвердження захворювання.

Якщо коронавірус виявили після прильоту, необхідно пройти самоізоляцію. Також варто дотримуватися вказівок компетентних органів країни перебування й у жодному разі не порушувати встановлений карантинний режим і самовільно не залишати місця ізоляції.

Подякувати 🎉