Податкова зажадала скасувати мораторій на перевірки: чий бізнес у зоні ризику

В Україні можуть скасувати мораторій на перевірки бізнесу. Фото: pixabay / Crystal_L

Державна податкова служба опублікувала проєкт постанови Кабінету міністрів, у якому йдеться про скорочення дії мораторію на перевірки бізнесу, ухваленого в березні 2020 року, який мав діяти на час карантину в Україні. Про це йдеться на сайті відомства.

Йдеться про скасування мораторію на такі перевірки:

  • документальні та фактичні перевірки, які розпочали до 18 березня 2020 року й не завершили;
  • документальні позапланові перевірки з певних підстав (які визначені ст. 78.1.12 Податкового кодексу);
  • документальні позапланові перевірки з певних підстав суб’єктів господарювання реального сектору економіки, які сформували податковий кредит завдяки оформленню нереальних операцій із придбання товарів і послуг (із переліку ризикових платників податків);
  • документальні позапланові перевірки платників податків, які порушують валютне законодавство;
  • документальні планові перевірки, які були заплановані на листопад-грудень 2020 року;
  • фактичні перевірки.

У Податковій службі пояснили, що таке рішення ухвалили через те, що мораторій на перевірки триває з 18 березня 2020 року і відомство не може реагувати на несплату податків окремими платниками. Там також додали, що надходження від планових документальних перевірок є одними з головних джерел забезпечення додаткових надходжень до бюджету.

Через дію мораторію вже зупинили понад 350 документальних планових перевірок платників податків, загальна сума ризиків несплати податків якими становить понад 39 млрд грн, не розпочали більш як 800 перевірок, що заплановані на листопад і грудень 2020 року, сума ризику за якими складає 5 млрд грн.

Ба більше, за даними податківців, також не проводяться позапланові документальні перевірки, а саме перевірки, необхідність проведення яких виникла через скасування попередньо донарахованих грошових зобов’язань (за якими скасували майже 2 млрд грн); перевірки суб’єктів господарювання реального сектору економіки, які сформували податковий кредит завдяки оформленню сумнівних операцій із придбання товарів/послуг на суму 1,8 млрд гривень.

У відомстві також нагадали, що на його адресу надійшло понад 600 скарг від громадян тільки з питань порушення порядку проведення розрахунків, ліцензування та неоформлення трудових відносин у різних сферах діяльності.

Контекст. 17 березня Верховна Рада на позачерговому засіданні ухвалила закон про внесення змін до законодавства, спрямованих на запобігання поширенню коронавірусу (рег. № 3219), а також закон із поправками до Податкового кодексу про підтримку платників податків на час карантину (рег. № 3220). Перший, зокрема, забороняв перевірки бізнесу на час карантину.

Читати на The Page