У жовтні 2024 року українські підприємці продовжили пом’якшувати оцінки ділової-перспективи. Індекс очікувань ділової активності (ІОДА) зріс до 49,4 з 48,7 у вересні. Які прогнози дають бізнеси різних секторів щодо свого майбутнього, йдеться в опитуванні НБУ.
Чому бізнес-настрої українських підприємців потеплішали у жовтні 2024
У жовтні на більш позитивні бізнес-очікування підприємців вплинули такі фактори:
- оптимістичні прогнози щодо міжнародного фінансування;
- пожвавлення споживчого попиту;
- стабільна ситуація в енергетиці;
- достатня пропозиція товарів;
- сприятливі погодні умови.
Водночас розвиток стримують такі чинники:
- посилення обстрілів портової інфраструктури;
- ризик подальших атак на енергетичні об’єкти;
- вищі витрати бізнесу на енергію, зарплати та логістику;
- зростання цін на пальне через підвищення акцизного збору;
- дефіцит кваліфікованих кадрів на ринку праці;
- пришвидшення темпів інфляції.
Як оцінюють свою діяльність підприємці торгівлі у жовтні 2024
Підприємці торгівлі зберегли найоптимістичніші оцінки рівня своєї ділової активності, хоча дещо їх знизили. Секторальний індекс у жовтні впав до 51,9 з 52,1 у вересні. Причини: пожвавлення споживчого попиту, достатня пропозиція товарів та налагодження логістики.
Торговельні компанії прогнозують збільшення товарообороту та обсягу закупівлі товарів для продажу. Водночас вони погіршили оцінки щодо запасів/залишків товарів для продажу. Підприємства, як і раніше, були налаштовані на зниження торговельної маржі.
Як почувається промисловість у жовтні 2024
Промислові підприємства дещо погіршили бізнес-очікування, стримано оцінивши поточні результати діяльності. Секторальний індекс у вересні впав з 49,8 до 52,3 у вересні. Причини: складна безпекова ситуація та зростання витрат на енергію, зарплати і логістику.
Промисловий бізнес прогнозує зростання виробництва та очікує на нові замовлення, а також пом’якшив оцінки обсягів незавершеного виробництва та залишків готової продукції. Одночасно перспективи експортних замовлень стали більш туманними.
Як змінилися настрої сектору будівництва у жовтні 2024
Будівельники погіршили оцінки своїх економічних результатів у найближчій перспективі. Секторальний індекс дещо знизився: до 49,6 з 50,1 у вересні. Причини: сезонне сповільнення темпів будівництва доріг та інфраструктури.
Будівельні підприємства очікують на подальше збільшення обсягу будівництва, але дещо послабили очікування щодо зростання обсягу нових замовлень та обсягу закупівлі сировини і матеріалів. Респонденти впевненіше прогнозували збільшення обсягу закупівлі послуг підрядників, а також знову пом’якшили негативні оцінки щодо їхньої доступності.
Як сфера послуг оцінює свої перспективи у жовтні 2024
Підприємства сфери послуг додали краплю оптимізму до оцінок поточного розвитку, проте вони залишаються дуже стриманими. Секторальний індекс зріс до 47,2 з 44,6 вересні. Причини: посилення обстрілів портової інфраструктури, збільшення витрат та дефіцит кваліфікованих кадрів.
Вперше за пів року сфера послуг сподівається на зростання замовлень на послуги, водночас менш стримано бізнес оцінює обсяги наданих послуг і послуг у процесі виконання.
Нагадаємо, у вересні 2024 року український бізнес також дещо пом’якшив бізнес-очікування. Тоді найоптимістичнішими були прогнози підприємств торгівлі. Індекс очікувань ділової активності (ІОДА) зріс до 48,7 з 48,4 у серпні. Водночас обстріли рф, погіршення курсових очікувань та прискорення інфляції, зокрема, стримували очікування підприємців.