Facebook Pixel

Китай підняв пенсійний вік — вперше з 1978 року

Китай підняв пенсійний вік — вперше з 1978 року

Китай підняв пенсійний вік — вперше з 1978 року

Китай оголосив про плани підвищити пенсійний вік вперше з 1978 року, оскільки друга за величиною економіка світу стикається з проблемою різкого старіння населення, що призведе до нестачі робочих рук. Про це пише Financial Times.

Країна поступово збільшить пенсійний вік для всіх чоловіків з 60 до 63 років, для жінок-«білих комірців» — з 55 до 58 років і для жінок-«синіх комірців» — з 50 до 55 років. Зміни набудуть чинності у січні 2025 року і будуть поетапно впроваджуватися протягом 15 років відповідно до принципу «коригування невеликими кроками».

Китайські політики вже багато років намагаються вирішити питання підвищення пенсійного віку, який є одним з найнижчих у світі, оскільки країна стикається з дисбалансом між населенням працездатного віку і пенсіонерами в результаті низької народжуваності і старіння населення.

Заходи, які були схвалені постійним комітетом китайського парламенту в п'ятницю і попередньо розглянуті на п'ятирічній політичній нараді Комуністичної партії в липні, були прийняті в умовах, коли домогосподарства перебувають під тиском уповільнення економічного зростання, тривалого спаду в секторі нерухомості і слабкого ринку праці.

Цей крок також викликав обурення серед молодих людей, які скаржаться на те, що їм доводиться працювати все більше годин, щоб утримувати старіючу велику родину. Багато хто з китайської молоді також є єдиною дитиною через вже неіснуючу «політику однієї дитини», яка обмежувала народжуваність в країні протягом десятиліть, перш ніж її була пом'якшена у 2016 році.

За словами аналітиків, Китаю також необхідно довше утримувати своє населення в складі робочої сили, щоб зменшити тиск на його недофінансовану пенсійну систему.

Згідно зі змінами, оголошеними в п'ятницю, пенсійний вік для чоловіків і жінок, які працюють за наймом, буде збільшуватися на один місяць за кожні чотири відпрацьовані місяці, поки вони не досягнуть нового граничного віку. Для жінок, які працюють на виробництві, пенсійний вік буде збільшено на два місяці за кожний відпрацьований місяць.

Період сплати пенсійних внесків також буде подовжено. Починаючи з січня 2030 року, мінімальний страховий стаж для отримання базової щомісячної пенсійної виплати поступово зростатиме з 15 років до 20 років зі щорічним збільшенням на шість місяців.

Ті, хто вже досягнув мінімального страхового стажу, можуть обрати достроковий вихід на пенсію в певних межах. Ті, хто досягне пенсійного віку, також можуть подати заяву на продовження роботи на строк до трьох років.

Аналітики кажуть, що Китаю необхідно діяти, оскільки низький пенсійний вік і зниження народжуваності призводять до зростання коефіцієнта залежності від старості — співвідношення кількості пенсіонерів до кількості населення працездатного віку. У 2023 році населення Китаю скоротилося другий рік поспіль — до 1,4 млрд осіб, оскільки смертність перевищила народжуваність на 2 млн осіб.

Подякувати 🎉