Facebook Pixel

Китай став перевалочним хабом для постачання західних технологій до росії

Китай став перевалочним хабом, через який росія отримує західне обладнання з числовим програмним керуванням (ЧПК). Так, на КНР припадає 80-90% верстатів, які отримує рф.

Про це йдеться у звіті Ради економічної безпеки України.

Організація зазначає, що протягом 2023 року та першого кварталу 2024-го щонайменше 2113 компаній постачали в росію верстати з ЧПК, вироблені в Німеччині, США, Швейцарії, Чехії, Австрії, Італії, Великій Британії, Японії, Тайвані й Південній Кореї.

Серед цих постачальників китайські компанії займають друге місце (340 компаній, або 17,5%), поступаючись Туреччині на 9% (508 компаній, або 26,16%). Решту технологій росія отримувала з Німеччини (8,50%), Південної Кореї (6,75%), Тайваню (6,08%), Італії (5,92%), ОАЕ (4,63%), Литви (2,47%) і Сербії (2,21%).

Quote«Загальний обсяг усіх експортованих ЧПК склав $4,5 млрд. На китайські компанії припало $568,6 млн, або 12,6% усіх поставок протягом 2023 року та першого кварталу 2024 року», — зазначає організація.

Рада економічної безпеки наголошує, що для деяких країн, які виробляють верстати з ЧПК, Китай відіграє значно важливішу роль як центр реекспорту. Це насамперед країни, географічно близькі до Китаю, але не тільки. Так, на китайські компанії припадає 41,12% серед усіх компаній, які реекспортують до рф японську продукцію з ЧПК.

Quote«Що стосується тайванського обладнання з ЧПК, то китайські компанії складають 26,25% усіх постачальників. Для південнокорейської техніки цей показник становить 19,05%», — йдеться в звіті Ради економічної безпеки.

Окрім цього, ще два випадки поставок ЧПК до росії через Китай включають продукцію виробництва США та Великої Британії.

Quote«У період з січня 2023 року по березень 2024 року китайські фірми становили 29,41% і 17,73% усіх американських і британських постачальників продукції з ЧПК відповідно», — уточнила організація.

Рада також зазначає, що з 36 китайських компаній, які постачають ЧПК до росії, 33 не перебувають під санкціями жодного з членів санкційної коаліції. Так, до санкційних списків США та Швейцарії потрапила лише одна компанія, ще на дві компанії наклали санкції Сполучені Штати.

Організація наголошує, що від 80% до 90% усіх верстатів, які імпортує рф, використовуються у військових цілях. Крім цього, деякі ідентифіковані китайські компанії мають явні ознаки причетності до обходу санкцій, зокрема вони були створені вже під час повномасштабної російсько-української війни.

Наприклад, китайські компанії Agu Information Technology Co. LTD і Yinuo Supply Chain Management Co. LTD були вперше створені у квітні та серпні 2022 року відповідно.

Повідомляється, що вони обоє експортували в росію верстати з ЧПК американського та тайванського виробництва на суму $75 мільйонів у 2023 році та першому кварталі 2024 року.

Також обидві компанії постачали верстати російським імпортерам, які мали тісні торговельні зв’язки з російським військово-промисловим комплексом. Наприклад, найбільшим клієнтом Agu Information Technology Co. LTD була російська компанія ТОВ «Внеш», яка перебуває під санкціями США з вересня 2023 року.

Своєю чергою Yinuo Supply Chain Management Co. LTD стала постачальником для російської ТОВ «Енерджі Індастріз». Окрім цього, вона співпрацювала з підприємствами ВПК росії, які виробляють ракети та системи ППО.

Подякувати 🎉