Німеччина у понад шість разів збільшила імпорт російського СПГ у 2024-му. Фото: depositphotos
Німеччина все ще купує значні обсяги російського скрапленого природного газу через інші країни Європейського Союзу, попри відмову Берліна від прямих поставок палива.
Про це повідомляє Financial Times.
Як вказано у звіті бельгійських, німецьких та українських неурядових організацій, німецька національна енергетична компанія Sefe у 2024 році купила 58 вантажів російського СПГ через французький порт Дюнкерк. Це більш ніж у 6 разів перевищує показник 2023-го.
Видання зазначає, що проблема відстеження російського газу через енергетичну систему ЄС стала критичною, оскільки блок намагається відмовитися від палива з рф. Через повномасштабне вторгнення ціни на енергоносії в ЄС підскочили до рекордного рівня, а Брюссель поставив за мету виключити все російське паливо з блоку до 2027-го.
Так, імпорт морського російського газу, який не був заборонений, сягнув рекордного рівня у 2024 році. За даними Європейської комісії, у 2024-му лише близько 10% газу, що ЄС транспортує по трубах, надійшло з Росії.
За словами Financial Times, міністри енергетики Бельгії, Франції та Іспанії наголошували, що дуже мала частина газу, яка надходить в Європу, використовується всередині країни. Натомість більша частина транспортується в інші держави-члени ЄС.
За словами спеціаліста з питань енергетичної політики бельгійського аналітичного центру Bond Beter Leefmilieu Ангелоса Кутсіса, у листопаді 2024-го Берлін наказав своїм державним імпортним терміналам відхиляти будь-які російські вантажі з СПГ. Однак імпорт, який офіційно надходить із Франції та Бельгії, також включає російське паливо.
У звіті німецької екологічної групи Deutsche Umwelthilfe і Urgewald та української неурядової організації Razom We Stand вказано, що Німеччина все ще отримує від 3% до 9,2% свого газу з рф через інші країни Євросоюзу.
Кутсіс наголосив, що відсутність прозорості на внутрішньому газовому ринку ЄС призводить до «вказування пальцями між державами-членами, що виливається в бездіяльність стосовно російського СПГ, оскільки жодна з держав-членів не відчуває за себе повну відповідальність».
До прикладу, газ, який транспортують з портів Бельгії, зазвичай позначають як «бельгійський» в офіційних базах даних Німеччини, попри те, що Бельгія не має власного видобутку.
Нагадаємо, газові імпортери ЄС готуються ввести заборону на перевантаження російського скрапленого газу через європейські термінали у березні 2025-го. Це має також ускладнити для рф подальший продаж газу до Азії.
Також у січні 2025 року речниця Єврокомісії Анна-Кайса Ітконен заявила, що Комісія розробляє план, щоб повністю вивести російське паливо з ринку ЄС.