Facebook Pixel

Коли можлива несплата комунальних послуг у період воєнного стану: роз'яснення

Координаційний центр з надання безоплатної правової допомоги роз’яснив нюанси несплати комунальних послуг у період воєнного стану.

Так, не сплачувати за комунальні послуги під час війни можливо лише у певних виняткових обставинах. Не сплачувати за них можуть ВПО, однак навіть їм варто все документально оформити. Свідоме та відповідальне ставлення до сплати комунальних чи інших платежів допоможе уникнути непомірного боргу та судових процесів у майбутньому.

На яких територіях заборонено стягувати плату за комунальні послуги

Постановою Кабінету Міністрів України від 5 березня 2022 року №206 «Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану» заборонено стягувати заборгованість за житлово-комунальні послуги, що утворилася після 24 лютого 2022 року з дати початку по дату завершення бойових дій або тимчасової окупації територій, де розташоване житлове або нежитлове приміщення, будинок.

Стягнення забороняється на території, де ведуться бойові дії або яка перебуває поза контролем уряду України, відповідно до Переліку Мінреінтеграції, який регулярно оновлюється.

Чи спрацьовує заборона автоматично

Ні. Споживач, який бажає скористатися цією пільгою, має звернутися до постачальника із заявою та документами, що підтверджують факт непроживання у житлі на вказаній території. Це насамперед довідка ВПО, документ про тимчасовий прихисток в іноземній державі або документи з роботи щодо лікування, навчання, проходження військової служби та інші.

Заяву та інші документи можна надіслати як звичайним листом, так і електронними засобами зв’язку. При пересиланні засобами електронного зв’язку підпис на заяві має бути електронний.

Адресу (поштову та електронну) можна знайти на сайті постачальників послуг (до прикладу, «Нафтогаз») чи на сайті органу місцевого самоврядування, що стосується житлово-комунальних підприємств. Також можна скористатися сайтом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, де за наведеними контактами з’ясувати проблемні питання.

Коли сума заборгованості може бути стягнена у суді

В Україні немає законодавчо врегульованого поняття «списання боргу» за несплату житлово-комунальних послуг. Однак у разі наявності тих чи інших підстав, зазначених у цій статті, можна зменшити або частково оспорити розмір заборгованості із сплати комунальних послуг.

Подякувати 🎉