НБУ пропонує новий проєкт, який змінить підходи до розрахунків та оприлюднення індикаторів валютного ринку, зокрема, що стосується актуального курсу гривні до інших валют. Про це повідомили у Нацбанку.
Як НБУ планує змінити розрахунки та оприлюднення індикаторів на валютному ринку
За новим проєктом, Нацбанк планує впровадити новий бенчмарк – довідкове значення гривні до євро станом на 12 годину дня.
У НБУ пояснили, що пропонується здійснювати ці розрахунки, перемножуючи довідковий курс гривні до долара США станом на 12:00 та середнього значення котирувань BFIX дол./євро, розрахованого з 10:30 до 12:00;
Також Нацбанк планує скоригувати методологію розрахунку офіційного курсу гривні до іноземних валют (крім долара США) та облікової ціни банківських металів. Довідковий курс гривні до євро на 12 годину розраховуватиметься за іншими методиками, ніж офіційний курс:
- значення BFIX буде не середнім, а братиметься за конкретний момент;
- офіційний курс гривні до євро та до інших валют, а також облікову ціну банківських металів мають розраховувати за тією ж методологією, як і довідкове значення курсу гривні до євро станом на 12:00, проте станом на 15:00 годину.
Окрім цього, проєкт передбачає нові підходи до визначення переліку валют, до яких офіційний курс встановлюється щоденно. Також планують скасувати перелік валют, до яких курс встановлюється раз на місяць.
«Створення багато років тому двох переліків валют (щоденного та щомісячного) для розрахунку офіційного курсу пояснювалось технічними складнощами щоденного обрахунку офіційного курсу до широкого переліку валют. Зараз рівень автоматизації розрахунків значно підвищився», – зазначили у НБУ.
До переліку валют з щоденним встановленням курсу входитимуть іноземні валюти першої групи класифікатора іноземних валют та банківських металів, а також валюти країн, які у попередньому році забезпечували не менше 95% товарообігу з Україною.
Цей перелік коригуватиметься раз на три роки, спираючись на дані з товарообігу. Водночас якщо за деякими валютами товарообіг з Україною знизиться нижче 90%, то провести коригування можна раніше.
У НБУ повідомили, що до 15 листопада 2024 року можна надіслати зауваження та пропозиції до цього проєкту змін на валютному ринку на електронну поштову скриньку банку [email protected], вказавши у темі «Зміни до розрахунку індикаторів валютного ринку».
Нагадаємо, НБУ подав у Верховну Раду законопроєкт про перейменування копійки на шаг. НБУ вважає, що зміна назви відновить історичну справедливість та дасть змогу розірвати останні зв’язки з рф.