Регулятор збереже низку обмежень на валютному ринку через залежність української економіки від зовнішніх умов, йдеться у звіті, поданому пiд ча засідання Комітету Верховної Ради України з питань фінансової політики та банківської діяльності, передає УНІАН.
Це пояснюється тим, що економіка й досi чутлива до надмірних курсових коливань, особливо банківський сектор. Зміна обмінного курсу виливається високою доларизацію кредитного портфеля, що особливо актуально для державних банків (крім Приватбанку) та банків з російським капіталом. Можливості хеджування валютних ризиків також все ще обмежені, наголосив голова НБУ Яків Смолій.
Згідно з законодавством, до заходів захисту віднесено обов’язковий продаж валюти, граничні терміни розрахунків за експортно-імпортними контрактами та ліміти на проведення окремих валютних операцій, однак конкретні пропозиції про продовження тих чи інших засобів захисту не обговорюються, повідомили у регуляторі.
У документі наголошується, що лібералізація валютних відносин продовжиться, адже це сприятиме змінам, які відбуваються в реальному секторі економіки та на фінансових ринках. Окрім цього, це одне з зобов’язань України в рамках програми stand-by за підтримки МВФ.
Подальші кроки щодо валютної лібералізації будуть відбуватися згідно з дорожньою картою, однак для переходу до повноцінного режиму вільного руху капіталу необхідно ухвалення закону про «спліт», спрямованого на підвищення якості регулювання небанківського фінансового ринку, і закону про протидію BEPS, що захищає від непродуктивного відтоку капіталу за кордон.
Усі обмеження, які досі зберігаються на валютному ринку, були введені до 2016 року через макроекономічні дисбаланси упродовж 2010‒2013 років, анексію Криму, воєнний конфлікт на Сході та торговельні обмеження з боку РФ. Наслідком цих подій стали кілька хвиль значної девальвації гривні з одночасним підвищенням попиту на іноземну валюту і поглибленням її дефіциту впродовж 2014 – 2015 років.
Запровадження НБУ відповідних заходів покращило економічний розвиток. Так, за підсумками 2018 року ВВП зріс до семирічного максимуму – 3,3%. Споживча інфляція скоротилася з 43,3% на кінець 2015 року до 9,8% на кінець 2018 року. Міжнародні резерви за цей період суттєво зросли й тримаються на рівні понад $20 млрд.