Фото: УНІАН
Нацбанк (НБУ) провів онлайн-брифінг за участю заступників голови НБУ Катерини Рожкової та Дмитра Сологуба. Представники регулятора детально розповіли про роботу банківської системи під час карантину на період пандемії коронавірусу COVID-19. У НБУ заспокоюють, що українська економіка зможе пережити кризу без великого падіння.
Кредитні канікули
Нацбанк дозволив реструктуризацію робочих кредитів у рамках кредитних канікул до кінця вересня цього року. Процедура буде доступна лише позичальникам, які зможуть довести факт тимчасового зниження доходів або припинення роботи через пандемію коронавірусу COVID-19. Умови та строк реструктуризації визначатиме банк, враховуючи економічні потреби позичальника.
Банк може відстрочити повернення основної суми кредиту на строк, довший за період карантину. Відповідно це збільшить строк виплати кредиту, зауважила заступниця голови Нацбанку Катерина Рожкова під час онлайн-брифінгу.
Реструктуризація кредитів середньому та великому бізнесу розглядатиметься індивідуально, відповідно до останньої фінансової звітності, поточного фінансового стану, вразливості секторів у період кризи та перспективи їхнього відновлення.
Ліквідність банків
В українських банків відсутня потреба у ліквідності та капіталі, запевнила Рожкова. За її словами, банківський сектор міцний та стійкий, тому він здатний підтримувати економіку.
Однак заступниця голови Нацбанку підкреслила, що у разі потреби всі інструменти ліквідності доступні для банків, і вони можуть ними скористатися.
Готовність української економіки до кризи
Заступник голови НБУ Дмитро Сологуб заявив, що економіка України готова до кризи та впаде на рівні економік інших країн.
За підсумками світової кризи 2008-2009 років економіка просіла на 15%. Водночас економіка Польщі зросла, а ВВП країн єврозони знизився лише на 3%, нагадав Сологуб.
Однак він запевнив, що зараз, враховуючи співробітництво з МВФ, у НБУ не бачать подібних сценаріїв, де Україна найгірше за інших сусідів справиться з кризою.
«Спліт»
Нацбанк відмовився відкладати реалізацію «спліту» через карантин. Рожкова запевнила, що, попри зміну формату, робота щодо призначення Нацбанку у якості регулятора небанківських фінансових організацій продовжується.
За словами Рожкової, триває робота над законопроєктами, які мають регулювати небанківський фінринок. Також Рожкова сподівається, що НБУ з 1 липня стане регулятором небанківського сектору.
Згідно з законопроєктом, Нацбанк замість Нацкомфінпослуг стане регулятором податкових компаній, кредитних союзів, ломбардів та бюро кредитних історій.
Контекст. Найбільший український банк до кінця травня 2020-го оголосив кредитні канікули для малого та середнього бізнесу, а також для підприємців.
Нацбанк спрощує правила надання кредитних канікул бізнесу, який постраждав внаслідок карантину, пов'язаного з пандемією коронавірусу. Втім, отримати їх зможуть тільки ті, хто доведе, що реально постраждав від зупинки бізнесу.