НАБУ підтвердило провадження проти Умєрова за зловживання владою. Фото: Інтерфакс
Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) офіційно підтвердило факт відкриття кримінального провадження щодо міністра оборони України Рустема Умєрова за статтею 364 Кримінального кодексу України, що передбачає відповідальність за зловживання владою або службовим становищем. Провадження розпочато за заявою Центру протидії корупції (ЦПК). Про це повідомляє «Інтерфакс-Україна».
«27.01.2025 до Національного бюро надійшла заява ГО «Центр протидії корупції» щодо можливих протиправних дій міністра оборони України, зокрема можливого вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України. За результатами розгляду заяви ухвалено рішення у порядку статті 214 КПК України про внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочато досудове розслідування у кримінальному провадженні від 27.01.2025 із попередньою правовою кваліфікацією за ч. 2 ст. 364 КК України», — повідомили у відомстві у відповіді на запит агентства «Інтерфакс-Україна».
У НАБУ наголосили, що не можуть розкривати деталі справи, зокрема, що саме стало підставою для її відкриття, які обставини розслідуються та чи має Умєров процесуальний статус у цій справі. Такі обмеження пов'язані з положеннями статті 222 Кримінального процесуального кодексу України, яка забороняє розголошення відомостей досудового розслідування.
Раніше ЦПК заявив, що справа стосується рішення Умєрова від 24 січня 2025 року, коли він відмовився продовжити контракт з директоркою Агенції оборонних закупівель (АОЗ) Мариною Безруковою, хоча це рішення було підтримане наглядовою радою агентства. Крім того, міністр звільнив двох членів ради — Тараса Чмута та Юрія Джигиря, які голосували за продовження контракту.
У березні 2024 року Міністерство оборони створило наглядові ради у ключових оборонних структурах: АОЗ та Державному операторі тилу (ДОТ). Ці ради замінили внутрішні підрозділи міністерства, які раніше займалися закупівлями.
У червні 2024 року Міноборони отримало списки кандидатів у незалежні члени наглядових рад від рекрутингових компаній, а у липні остаточно сформувало склад цих рад. Однак у грудні 2024 року статути підприємств були змінені, що суттєво обмежило повноваження наглядових рад.
21 січня 2025 року Наглядова рада АОЗ одноголосно вирішила продовжити контракт із Безруковою на один рік, а також ініціювати аудит діяльності агентства із залученням міжнародної ради аудиторів НАТО. Проте Міноборони не погодило таке рішення, а 24 січня наглядова рада повторно підтримала продовження контракту. Того ж дня Умєров повідомив, що контракт із Безруковою не буде продовжено, а керівництво АОЗ тимчасово виконуватиме очільник ДОТ Жумадилов.
Також міністр оголосив про звільнення свого заступника Дмитра Кліменкова, який курував оборонні закупівлі, та відкликання двох представників держави у наглядовій раді – Тараса Чмута та Юрія Джигиря. Він заявив, що розпочне процес повного перезапуску ради.
За словами Безрукової, з літа 2024 року вона стикалася з численними перешкодами у роботі з боку Міністерства оборони, зокрема із затримками погодження документів, частими перевірками та тиском на процес укладання контрактів.
Обсяг закупівель АОЗ складає приблизно 300 млрд грн на рік, тоді як ДОТ – близько 100 млрд грн.