Ольга Буславець. Фото: УНІАН
В Україні близько чверті шахт ще можуть бути самодостатніми та перспективними. Іншу ж частину поступово будуть закривати (але не одразу) або знаходити шляхи, яким чином розв'язувати питання їхньої неприбутковості.
Про це в інтерв'ю діловому тижневику «Перша Шпальта» розповіла виконувачка обов'язків міністра енергетики Ольга Буславець.
«Особливо це стосується мономіст, де немає іншого джерела заробітку та іншої роботи. Саме про це прем’єр-міністр Денис Шмигаль декілька місяців тому розмовляв з канцлеркою Німеччини Ангелою Меркель. Згодом і я зустрічалася з послом Німеччини, і ми говорили про можливість допомоги пілотному проєкту. Ми плануємо використати досвід, технічну й фінансову підтримку цієї країни для того, щоб зробити пілотний проєкт в якомусь мономісті та закрити шахту для розв'язання певних питань».
Ольга Буславець
виконувачка обов'язків міністра енергетики
Йдеться про соціальні, екологічні, економічні питання, переорієнтацію людей на інші напрямки роботи, створення нових робочих місць у тих містах, де так чи інакше трансформуватиметься вугільна галузь і за необхідності закриватимуться шахти. Тобто йдеться про комплекс тих питань, які надалі можна буде використовувати для того, щоб розв'язувати проблеми, що пов'язані із закриттям шахт в інших містах.
За її словами, нинішньому уряду потрібно ухвалювати рішення, які не приймали попередні. Йому потрібно проаналізувати ситуацію, яку ми маємо, прийняти концепцію, вирішити, які шахти потребують певних вкладень для того, щоб бути самодостатніми, і для того, щоб поставляти необхідне паливо для теплової генерації країни.
«Є певні проблемні шахти, які потребують вирішення завдяки використанню міжнародного досвіду Німеччини, Британії, Польщі, які переживали такі ж проблеми. Це повинно бути виважено, поступово, але все ж таки ми повинні здійснювати необхідні кроки для того, щоб вирішити комплекс проблем», — заявила Буславець.
Варто зазначити, що наразі Україна має у своїй власності 32 державні шахти. За даними Міненерго, з початку 2020 року підприємства відомства добули 110 тис. тонн вугілля.
Контекст. Раніше стало відомо про те, що в січні 2020 року українськими споживачами всіх видів було використано 3,4 млн тонн кам'яного вугілля, що на 24,2% менше, ніж у січні 2019-го.