Більшість українці твердо переконані в тому, що між Україною та росією більше не може бути жодних відкритих кордонів. Частка таких громадян сягнула в липні показника 79%, тоді як до війни вона становила лише 44%. Про це свідчать дані опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), проведеного в період із 6 до 20 липня.
Результати свідчать про те, що зберігати дружні стосунки, а на додачу відкриті кордони разом із «безвізом» і без митниць висловили бажання 11%. Утім, до російського вторгнення їхня частка становила 48%. Поменшало й тих громадян, які підтримують об’єднання двох країн, – з 5% до 1%.

Кордони і митниці проти дружби і безвізу. Фото: КМІС
У регіональному вимірі охочих жити з кордонами та митницями між країнами стало більше навіть у східній і південній частинах України, тоді як до війни вони прагнули «дружби» з рф. Якщо ще в середині лютого на Сході тільки 23% бачили майбутнє із «сусідкою» із закритими кордонами, то в липні цей показник зріс до 70%. Разючі зміни відбулися й на Півдні – тут кількість тих, это виступає за скасування безвізу з РФ, збільшилася з 35 до 77%. Прибічників ідеї об’єднати Україну з росією також стало менше: на Сході їхня частка скоротилася з 11% до 3%, а на півдні — з 8% до 0.

Яким майбутні відносини з рф бачать українських регіонах. Фото: КМІС
У вимірі лінгвоетнічних категорій українського населення найбільшу підтримку «дружби» з росією зафіксовано з-поміж російськомовних росіян. З них 35% опитаних обирають співіснування без кордонів і митниць, 52% — виступають за протилежне. Найменше товаришувати з росіянами бажають українськомовні українці – 7% проти 83%, які підтримують кордони та митниці.

35% російськомовних росіян виступають за «дружбу» та відкриті кордони з рф. Фото: КМІС
«З 2014 року ідея «об’єднання» остаточно маргіналізувалася й трималася на рівні 5 — 6%. Натомість упевненішої ваги набула ідея «закритих» кордонів, яка, втім, мала 40 — 45% підтримки до лютого 2022 року й переважала лише на Заході, тоді як на Півдні та Сході далі переважала думка про те, що держави мають бути «дружніми», без віз і митниць (загалом по Україні таких було 45 — 50%). Можливо, що справа навіть не в «дружніх» стосунках, а в тому, що багато українців мають родичів у росії і хотіли б залишити потенційну можливість бачитися з ними без перешкод у вигляді віз і митниць», — прокоментував результати дослідження Антон Грушецький, заступник виконавчого директора КМІС.
Контекст. Нагадаємо: раніше компанія Gradus Research дослідила, як російсько-українська війна вплинула на довіру українців один до одного. Результати свідчать про істотні зміни в українському суспільстві з 24 лютого, що відбулися на тлі бойових дій у країні.