Facebook Pixel

«Зелений» атом. У МАГАТЕ заявили про прискорення будівництва АЕС у світі

Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) повною мірою обгрунтувало необхідність швидкого розгортання ядерної енергетики для забезпечення поетапної відмови від викопного палива.

Про це йдеться в новій доповіді «Ядерна енергія для чистого нуля у світі», яку представив генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Маріано Гроссе.

«Зрозуміло, що ядерна енергетика має посідати чільне місце за столом переговорів кожного разу, коли обговорюється політика у сфері енергетики та клімату», — зазначив Гроссе в передмові до цієї доповіді.

Він також висловив стурбованість тим, що «неготовність до використання ядерної енергії може призвести до майже повної відсутності зростання потужностей до 2050 року. Це означає, що людство не зробить усе необхідне для того, щоб уникнути кліматичної катастрофи».

Світова підтримка АЕС

Посилення ролі атомної енергетики визнано на міжнародному рівні Міжурядовою групою експертів із кліматичних змін, Європейською економічною комісією, ООН і Міжнародним енергетичним агентством.

Устремління МАГАТЕ щодо розвитку ядерної енергетики підтверджуються заявами США, Канади, Китаю, Фінляндії, Франції, Японії, Польщі, Великої Британії та Росії.

З аргументів МАГАТЕ на користь ядерних проєктів випливає, що до 2050 року сукупні потужності АЕС у світі мають збільшитися вдвічі. Темпи приросту нових потужностей від початку 2030-х років становитимуть приблизно 30 ГВт на рік або вп'ятеро більше за нинішні темпи зростання.

«Настав час ухвалювати рішення, що ґрунтуються на фактах, і нарощувати інвестиції в ядерну енергетику. Ціна бездіяльності є занадто високою, щоб платити її», — підкреслив пан Гроссе.

Аргументи на користь ядерних проєктів

У документі спочатку підкреслюється внесок атомної енергетики на сьогодні. Потім докладно розглядається питання заміни викопного палива, як-от вугілля, на атомні блоки для вироблення електроенергії та тепла.

МАГАТЕ звертається до директивних органів із закликом збільшити державні інвестиції та підтримку приватних інвесторів, включно з продовженням строку експлуатації енергоблоків, які розглядаються як частина «зелених» угод. У доповіді МАГАТЕ також наголошується, що атомні електростанції є стійкими й добре підготовленими до зміни кліматичних умов.

Щодо таксономії ЄС, що очікує уточнень щодо включення ядерної енергії, пан Гроссе сказав: «Ядерна енергія має екологічно нейтральні характеристики. Ми сподіваємося, що це візьмуть до уваги. Зараз ключовим моментом є те, що ці позиції отримано внаслідок серйозного наукового аналізу».

Не забули в МАГАТЕ і про критичну важливість збереження енергоблоків АЕС, що експлуатуються зараз. В Агентстві заявили, що продовження строку експлуатації АЕС із 40 до 60 років дасть змогу зберегти 95 ГВт низьковуглецевого вироблення до 2025 року й додатково ще 90 ГВт до 2030 року.

Інвестиційні витрати на це оцінювалися в $650 за кВт для проєктів розширення в більшій частині Європи та США. Ці устремління дадуть можливість створити до 370 тис. робочих місць за десятиліття.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉