Facebook Pixel

«Енергоатом» планує перейти на новий тип реакторів

Україна планує відмовитися від будівництва атомних енергоблоків великої потужності на користь малих модульних реакторів.

Про це повідомив тимчасовий виконувач обов'язків президента «Енергоатому» Павло Павлишин під час представлення нового директора Хмельницької АЕС, передає агентство «Інтерфакс-Україна».

«Ви бачите, як розвивається «зелена» енергетика — ці потужності вводяться дуже великими темпами. Потрібні потужності, які їх компенсують, — маневрені потужності. Тому ми сьогодні плануємо переорієнтуватися на будівництво малих модульних реакторів, які мають можливості маневрувати», — сказав він.

Нагадаємо, що Holtec International ще в 2017 році запропонувала створити в Україні хаб з розповсюдження малих модульних реакторів (ММР) з локалізацією виробництва обладнання для них. У червні 2019 року «Енергоатом», Holtec і Державний науково-технічний центр з ядерної та радіаційної безпеки підписали угоду про партнерство та створення міжнародного консорціуму з впровадження технологій ММР SMR-160 в Україні.

Зараз проводяться роботи з вивчення нормативної бази, аналіз проєкту АЕС з енергоблоками SMR-160, підготовка до розробки технічно-економічного обґрунтування. Після цього планується оцінка проєкту SMR-160 на відповідність загальним і технічним критеріям згідно з методологією МАГАТЕ щодо оцінки технологій ядерних реакторів NP-T-1.10. І тільки після цього буде ухвалено рішення щодо впровадження в Україні реакторної технології SMR-160.

Контекст. Ядерні реактори ММР мають більш високий рівень безпеки за рахунок відсутності обладнання із зовнішнім електропостачанням та інших систем пасивної безпеки. Реактори проєкту SMR-160 мають можливість працювати в режимі маневрування потужністю, будуватися на невеликих площах і не вимагають підведення потужних ліній електропередач. Однак у них є свій мінус. Зараз технологія ММР не є комерційною і проходить стадію випробувань. Вартість електроенергії від ММР поки що є дорожчою за вартість електроенергії традиційних реакторів АЕС великої потужності. Загальносвітовий ринок ММР після 2025 року оцінюють приблизно в $1 трлн.


Holtec International — розробник технологій і виробник устаткування для транспортування і зберігання відпрацьованого ядерного палива. Займається розробкою ММР.

«Енергоатом» — держкомпанія, яка керує атомною генерацією України. Експлуатує 15 енергоблоків, оснащених енергетичними реакторними установками типу ВВЕР загальною встановленою електричною потужністю 13,835 ГВт.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉