Facebook Pixel

МАГАТЕ знизить норми безпеки для малих модульних реакторів

Малый модульный реактор (ММР). Фото: iaea.org

Малый модульный реактор (ММР). Фото: iaea.org

Малі модульні реактори (ММР) більш прості, що збільшує запас безпеки і практично виключає ризик серйозного пошкодження активної зони, тому звичайний підхід до регулювання може виявитися недоречним.

«Робота ММР в цілому в меншій мірі залежить від систем безпеки, експлуатаційних заходів та участі людини, ніж існуючі реактори. Тому традиційний підхід до регулювання, заснований на заходах безпеки для компенсації потенційних механічних несправностей і людських помилок, може виявитися недоречним, так що слід розглянути нові ідеї», — розповідає Грег Жентковскій, директор Відділу безпеки ядерних установок МАГАТЕ.

Так, у порівнянні з діючими реакторами конструкції ММР є в цілому більш простими. Концепція безпеки для ММР більшою мірою спирається на пасивні системи і наступні характеристики безпеки, як мала потужність і низький робочий тиск.

Telegram Logo

Це збільшує запас безпеки і в деяких випадках практично виключає ризик серйозного пошкодження активної зони і великих викидів радіонуклідів. Отже, знижується залежність від активних заходів по локалізації та усунення наслідків аварій.

Деякі країни вже ведуть активну роботу в напрямку регулювання ММР, такі як Канада, Аргентина, Китай, Росія, США.

«Наприклад, нормативна основа Комісії з ядерної безпеки Канади (КЯБК) забезпечує новизну та інновації в проектуванні, будівництві, експлуатації та виведення з експлуатації реакторів без шкоди для безпеки», — говорить генеральний директор КЯБК Хью Робертсон.

Незважаючи на те, що ММР менше в розмірах і мають багато вбудованих функцій безпеки, головна мета регулювання залишається незмінною — забезпечити захист населення і охорону навколишнього середовища, а також звести до мінімуму ризик аварій і радіоактивних викидів.

Малий модульний реактор (ММР) — реактор малої і середньої потужності є конструктивним варіантом гнучкою атомної генерації. ММР володіють більш високим рівнем безпеки за рахунок відсутності обладнання з зовнішнім електропостачанням і інших систем пасивної безпеки.

Реактори ММР проекту SMR-160 від Holtec можуть бути встановлені в Україні і мають можливість працювати в режимі маневрування потужністю, будуватися на невеликих площах і не вимагають підведення потужних ліній електропередач.

ММР, що встановлюються на одноблокових або багатоблокових станціях, можуть поєднуватися з альтернативними джерелами енергії, включаючи поновлювані джерела (ВДЕ).

Зараз існує дві найбільш поширених технологій ММР — водоохолоджувані і високотемпературні газоохолоджувальні реактори.

Warning icon Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter Cmd + Enter Ctrl + Enter

Коментарі

Всі новини