Facebook Pixel
Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×

Офшорні розслідування МХП: Косюк не сплатив Україні до мільярда доларів податків

Юрій Косюк. Фото: УНІАН

Юрій Косюк. Фото: УНІАН

Центр досліджень транснаціональних корпорацій SOMO опублікував звіт про роботу компанії «Миронівський хлібопродукт» (МХП) бізнесмена Юрія Косюка. Так, з'ясувалося, що за останні роки компанія сплатила значно менше податків, ніж мусила, через схеми, щедрі податкові режими тощо.

1.png
2.png
3.png
1.png Thumb 2.png Thumb 3.png Thumb

Несплачені податки МХП

За 2017-2019 роки компанія сплатила лише $10,7 млн, а якби вона не користувалася спеціальними податковими режимами, сплатила б до держбюджету понад $146 млн податку на прибуток. Варто зазначити, що йдеться про те, що фактична ставка сільськогосподарського податку для компанії впродовж 2005 — 2014 років була на рівні 0,1% доходів, пізніше її замінили єдиним податком для сільськогосподарських виробників у розмірі 2,2%. Однак це не можна порівняти з 18% податку на прибуток підприємств.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!

Ба більше, якби МХП не користувалася спеціальними податковими режимами в Україні, а підпадала під дію податкової ставки, то сплатила б приблизно $759 млн податку на прибуток підприємств із 2003 року.

Те саме можна сказати і про сплачений податок на додану вартість. Оскільки компанія є експортером, то держава відшкодовує компанії сплачений податок. Експерти зазначають, що з 2007-го до 2019 року МПХ відшкодували податків і субсидій на $1,1 млрд, водночас прибуток за цей час становив $1,3 млрд.

Варто також зазначити, що МХП не сплачує всі податки в разі емісії своїх цінних паперів. Так, компанія має офіси на Кіпрі та в Люксембурзі, що дає їй змогу зменшити податок на продаж цінних паперів із 15% до 2% і з 2006 року дозволило «заощадити» на цьому $98 млн. Допомогло також і те, що Україна та Кіпр мають угоду про уникнення подвійного оподаткування.

У SOMO зазначають, що ці та інші схеми дають змогу МХП залишати собі весь отриманий прибуток, який фактично створюється в Україні. Українські «дочки» спочатку переказують його до Raftan Holdings Limited на Кіпрі, потім кошти перераховуються кіпрській материнській компанії MHP. Після чого більшість дивідендів виплачується кіпрській холдинговій компанії WTI Trading Limited Косюка.

Quote«З 2013-го, коли холдинг почав виплачувати дивіденди, і до останнього розподілу дивідендів у квітні 2020 року компанія Косюка на Кіпрі отримала майже $390 млн, де і сплатила податки», — йдеться у звіті.

Підтримка від фінансових організацій і з держбюджету

Експерти зазначають, що водночас компанія бере гроші в міжнародних фінансових організацій (Європейський банк реконструкції та розвитку, Європейський інвестиційний банк) на розширення компанії. Підтримують її і в Україні, де компанія отримала підтримку з держбюджету 2017 року в розмірі 1,4 млрд грн, 2018-го — майже 970 млн грн. А відшкодування податку на додану вартість, яке отримав холдинг із держбюджету за 2018-й, 2019-й і неповний 2020 рік, становило приблизно 2,2 млрд грн.

Контекст. Чистий прибуток МХП 2019 року зріс у 1,7 раза й досягнув $215 млн.

Подякувати 🎉

Коментарі

Всі новини

Smart Talking. Випуск 5

партнерський матеріал
спецпроєкт