Facebook Pixel

Призупинення бронювання не для всіх: хто не втрачає захист від мобілізації

В Україні до 15 листопада 2024 року призупинено бронювання від мобілізації співробітників критично важливих підприємств. Проте відповідно до законодавства відстрочку від мобілізації без необхідності бронювання має доволі широкий перелік держслужбовців, а для певних категорій громадян бронювання продовжується або відновлюється. The Page нагадує, хто і як зараз користується цією можливістю і наскільки вірогідні зловживання в цій сфері.

Для кого в Україні продовжує діяти бронювання від мобілізації

Quote«Насправді процес бронювання в Україні повністю не зупинявся. 8 жовтня 2024 року уряд ухвалив протокольне рішення, відповідно до якого до 15 листопада зупинено дію положень Критеріїв та порядку, за якими здійснюється визначення критично важливих підприємств. Ці критерії затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 року №76. Водночас для інших категорій військовозобов’язаних, які підлягають бронюванню, процес відбувається в штатному режимі», – пояснює адвокат Євген Буліменко.

Співрозмовник The Page уточнює, що мова йде про наступних співробітників, яких можна забронювати станом натепер:

  • держслужбовці категорій «А», «Б», «В»;
  • особи, які працюють або проходять службу в органах Нацполіції, НАБУ, ДБР, СБУ тощо;
  • особи, які працюють на підприємствах, яким встановлено мобілізаційні завдання (замовлення).

Кому Кабмін частково відновив бронювання

У суботу 26 жовтня стало відомо, що уряд своїм протокольним рішенням відновив бронювання для працівників, які отримали статус заброньованих до 31 травня 2024 року. Отже наразі вони зможуть безперешкодно подовжити бронювання на аналогічний термін, який зазвичай складає шість місяців.

Нагадаємо, з 17 липня в Україні запустили сервіс бронювання в застосунку «Дія», після чого кількість заброньованих працівників почала стрімко збільшуватися. В результаті, як повідомляли ЗМІ, президент Зеленський обурився великою кількістю заброньованих, яких восени 2024 року було вже 1,5 млн.

Водночас в уряді нагадали, що до 15 листопада триватиме аудит рішень про присвоєння статусу критично важливих підприємств, які ухвалили в останні чотири місяці. Аудит ініціювали через аномальне зростання кількості критично важливих підприємств та кількості заброньованих працівників.

В ході аудиту відповідальні міністерства мають визначити, чи мали місце недобросовісні дії. Надалі уряд оновить критерії бронювання.

Сергій Савинський, радник, адвокат юридичної компанії GRACERS, називає наступні наслідки аудиту критично важливих підприємств:

  • перегляд статусу критично важливих підприємств та звуження кола осіб, які мають право на бронювання. Можливість мобілізації для деяких працівників, які зараз заброньовані;
  • можливі зміни в умовах або вимогах до критично важливих компаній, що зробить процес бронювання більш вибірковим і суворим.
Повістка. Фото: УНІАН

Повістка. Фото: УНІАН

Кого в Україні не мобілізують без бронювання

Нагадаємо, що відповідно до статті 23 закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», який набув чинності в Україні 18 травня 2024 року, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації наступні військовозобов’язані:

  • керівники міністерств та їх заступники, керівники держорганів, юрисдикція яких поширюється на всю територію України;
  • народні депутати України;
  • судді, судді Конституційного Суду, члени Вищої ради правосуддя, члени Вищої кваліфікаційної комісії суддів тощо;
  • уповноважений Верховної Ради з прав людини;
  • голова та інші члени Рахункової палати;
  • працівники органів військового управління, військових частин Міноборони, ЗСУ, Спецслужби транспорту, Служби спецзв’язку та захисту інформації, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Нацгвардії, Держприкордонслужби, Управління держохорони, апарату МВС та експерти установ експертної служби МВС;
  • службовці, які займають дипломатичні посади МЗС, особи з дипломатичним рангом надзвичайний і повноважний посол;
  • держслужбовці, які готують висновки до проєктів нормативно-правових актів, проводять їх фахову, наукову, юридичну експертизу або експертизу прийнятих нормативно-правових актів, держслужбовці, які безпосередньо виконують функції із забезпечення кібербезпеки, кіберзахисту та безпеки інформаційних технологій, роботи з розроблення програмного забезпечення, адміністрування баз даних, впровадження та підтримки новітніх інформаційно-комунікаційних технологій в органах, що забезпечують діяльність президента, Верховної Ради та Кабінету Міністрів.
Дотичні до державного управління часто мають захист від мобілізації. Фото: УНІАН

Дотичні до державного управління часто мають захист від мобілізації. Фото: УНІАН

Олександр Камша, адвокат, керівник Дніпровського офісу ЮФ «Ілляшев та Партнери», підкреслює, що для згаданих осіб відсутня необхідність саме у бронюванні, оскільки вони звільнені від мобілізації в силу прямої норми Закону і їм для отримання відстрочки від призову необхідно лише підтвердити відповідність вимогам статті 23. За словами співрозмовника The Page, зазвичай підтвердженням є такі документи:

  • довідка про займану посаду;
  • витяг із наказу про призначення на посаду.

На думку Олександра Камши, скоріш за все, ці особи надали відповідні документи до ТЦК та отримали довідку про відстрочку від призову.

Quote«Можливість зловживань при оформленні відстрочки особам, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації без необхідності оформлення бронювання, суттєво обмежена, оскільки законодавство встановлює чіткий та вичерпний перелік відповідних посад, – коментує Євген Буліменко. – Однак можливість зловживань повністю виключати не можна. Так, наприклад, шляхом внесення змін до посадових інструкцій в держоргані може бути штучно збільшено кількість держслужбовців, на яких покладені посадові обов’язки щодо підготовки висновків до проєктів нормативно-правових актів тощо».

Скільки дотичних до кіберзахисту і юридичної експертизи держслужбовців отримали відстрочку від призову, наразі невідомо.

Подякувати 🎉