Міністр енергетики України Герман Галущенко та «Енергоатом» відмовляються пояснювати, чому передану США через USAID газотурбінну установку запустили через півтора року, замість двох тижнів.
Про це у четвер, 8 серпня, повідомив народний депутат Ярослав Железняк.
За словами нардепа, Україна отримала від США газотурбінну установку ще у лютому 2023 року, і «Енергоатом» не міг її підключити 16 місяців.
У червні 2024 року, коли установку підключили, нардепи на енергетичному комітеті спитали у міністра Галущенка, коли вона реально була підключена.
Однак, за словами Железняка, міністр відмовився відповідати прямо та пообіцяв надати деталі, якщо надійде офіційний депутатський запит.
«Мій колега Макс Хлапук направив запит, де чітко спитав, коли установку ввели в експлуатацію та чому так довго, скільки на це пішло коштів і чому газотурбінну установку віддали «Енергоатому» в першу чергу», — повідомив Железняк.
Нардеп зазначив, що Галущенко не надав відповіді та перекинув запит на «Енергоатом». Своєю чергою, в компанії також не надали відповіді. Там зазначили, що інформація, яку запитує Хлапук, або для службового користування, або є комерційною таємницею. Також «Енергоатом» додав, що такі питання «можуть зашкодити репутації державі».
«Необхідно зауважити, що навіть порушення народним депутатом України Хлапуком М.М. питання стосовно доцільності передачі Сполученими Штатами Америки Україні газотурбінної установки, що було вирішено на міжурядовому рівні, може завдати шкоди репутації держави, поставити під сумнів компетентність українських енергетиків та технічні спроможності нашої держави у питаннях експлуатації», — відповіли в «Енергоатомі» на депутатський запит Хлапука.
Що відомо про передану США газотурбінну установку
Зазначимо, у січні 2023 року Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) подарувало Україні газотурбінну установку потужністю 28 МВт виробництва General Electric.
У лютому того ж року її доставили в Україну, однак не підключили. В урочистостях тоді взяли участь президент «Енергоатому» Петро Котін та міністр енергетики Герман Галущенко. За словами міністра, встановлення цієї турбіни стало «першим практичним кроком з реалізації стратегії Міністерства енергетики щодо децентралізації енергосистеми та розбудови мереж малої генерації».
У жовтні 2023 року «Енергоатом» провів випробування газотурбінної мобільної електростанції. На той момент встановлення цієї станції зайняло 7 місяців та коштувало 128 млн грн українських платників податків.
В червні 2024 року Галущенко оголосив, що Україна нарешті включила в мережу газотурбінну мобільну електростанцію. З моменту її доставлення в Україну до підключення пройшло 16 місяців.