Facebook Pixel

Енергоатом встановив скандальну мобільну електростанцію від USAID вартістю $15 млн

«Енергоатом» провів випробування газотурбінної мобільної електростанції, отриманої від USAID. Встановлена потужність мобільної електростанції дорівнює 28 МВт. Однак встановлення цієї станції зайняло 7 місяців та коштувало 128 млн грн українських платників податків.

Про це пише «Енергоатом».

«Фахівці «Енергоатома», – підкреслив очільник компанії Петро Котін, – зробили все від нас залежне, щоб виконати поставлене Міненерго завдання – запустити електростанцію до наступного опалювального сезону. Попри затримки у надходженні комплектуючих, це завдання буде виконано, установка вже працює в тестовому режимі та буде підключена до мережі 10–12 жовтня 2023 р.».

Нагадаємо, що Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) на початку лютого 2023 року передало державній компанії «Енергоатом», яка є оператором українських атомних електростанцій, газотурбінну мобільну електростанцію General Electric потужністю 28 МВт.

Однак станція знаходилась у США і потребувала транспортування та встановлення в Україні. У тому ж лютому 2023 року державний концерн «Антонов» за $2,5 млн двома авіарейсами з аеропорту Юма (США) до аеропорту Жешув (Польща) перевіз станцію в Україну. Зараз «Антонов» судиться з «Енергоатомом», щоб отримати ці гроші, пише галузеве видання ExPro.

За даними Forbes, держава дарма витратила $2,5 млн на перевезення літаком, тому що перевезення кораблем обійшлося б їй у $60 тис.

Quote«Розробка проєкту, будівництво фундаменту, закупівля обладнання – це 4–5 місяців. За цей час установка спокійно доїде кораблем, що в 10 разів дешевше, ніж літаком», — говориться в матеріалі Forbes.

Також на встановлення цієї електростанції було витрачено ще 128 млн грн за проєктування та будівництво фундаменту для станції. Однак «Енергоатом» і в цьому не зміг об’єктивно вирахувати вартість робіт і прийняв пропозицію.

QuoteТакі роботи, за словами експерта Forbes Михайла Шустера, не робляться в один етап. Спочатку має бути тендер на проєктування. А вже потім на основі проєктних специфікацій та кошторисів має бути проведений тендер на виконання робіт. «Це дає можливість розрахувати вартість контракту на будівництво», – каже він. Підхід «Енергоатома» в цьому проєкті не дає можливості наперед вирахувати кінцеву вартість. «Попри це вони прийняли пропозицію на 128 млн грн», – зазначив Шустер, .

Нагадаємо, що компанія Westinghouse поставила перші паливні збірки ВВЕР-440 для ДП НАЕК «Енергоатом».


Подякувати 🎉