Facebook Pixel

Вчені виявили дві екзопланети біля мертвих зірок

Вчені за допомогою космічного телескопа Джеймса Веббера (JWST) виявили дві позасонячні екзопланети, які обертаються навколо двох різних мертвих зірок, які називають білими карликами.

Про це повідомляє Space.com

Ці планети нагадують гігантів Сонячної системи, Юпітера та Сатурна. Білі ж карлики служать аналогами долі Сонця. Коли Сонце перетвориться на білого карлика, ця зміна, ймовірно, знищить внутрішні планети Сонячної системи — аж до Юпітера.

Як виглядають планетні системи після смерті зірки

Автор дослідження, астроном з Наукового інституту космічного телескопа Сьюзен Маллалі розповіла, що навколо білих карликових зірок вони виявили дуже мало планет. Ці дві планети особливі тим, що вони більше схожі на планети зовнішньої Сонячної системи за температурою, віком, масою та шляхом руху навколо зірки, ніж будь-які планети, які вони знайшли раніше.

Астрономи спостерігали за планетами-кандидатами за допомогою телескопа JWST (MIRI), коли вони оберталися навколо білих карликів WD 1202-232 і WD 2105-82. Одна планета-кандидат перебуває на відстані від свого білого карлика приблизно в 11,5 разів більше, ніж відстань між Землею та Сонцем. Інший кандидат розміщений далі від свого мертвого зоряного батька, на відстані приблизно в 34,5 рази більше, ніж відстань між нашою планетою та Сонцем.

Маси цих планет наразі невідомі, але за оцінками вчених, вони можуть бути від 1 до 7 разів важчими, ніж Юпітер, який є наймасовішою планетою у Сонячній системі.

Коли Сонце вичерпає пальне для ядерного синтезу через близько 5 млрд років, воно розбухне і стане червоним гігантом. Внутрішні процеси синтезу триватимуть, але зовнішні шари розплескаються, досягаючи Марса і поглинаючи планети, такі як Меркурій, Венера, Земля, а можливо, навіть Марс. Згодом ці зовнішні шари відійдуть, залишивши білого карлика оточеним планетарною туманністю.

Що може статися після смерті Сонця?

Виявлення нових екзопланет може пролити світло на те, що буде з планетами за орбітою Марса, Юпітером і Сатурном, коли Сонце помре.

Quote«Якщо ми зможемо підтвердити існування цих планет, вони нададуть прямий доказ того, що такі планети, як Юпітер і Сатурн, можуть пережити смерть своєї батьківської зірки», — заявила провідна авторка дослідження Сьюзан Маллалі.

Науковці виявили, що білі карлики, які є залишками великих зір, мають у собі елементи важчі за водень і гелій, які називають «металами». Це може мати важливий натяк на те, що станеться з астероїдами між Марсом і Юпітером після того, як Сонце помре.

Вчені вважають, що великі планети, зокрема, Юпітер і Сатурн, можуть забруднювати білих карликів металами, виганяючи астероїди і комети на поверхню зірок. Таким чином, коли Сонце помре, астероїди можуть потрапити під вплив гравітації Юпітера і Сатурна.

Це відкриття вражаюче не лише через те, що воно розкриває для нас про майбутнє нашої планетарної системи, але й тим, що воно є рідкісним досягненням у науці.

Раніше The Page повідомляв, що космічна рентгенівська обсерваторія «Чандра», що належить NASA, змогла виявити перші в історії докази існування планети за межами галактики Чумацький Шлях. Це відкриває нове вікно можливостей для пошуку екзопланет на більших відстанях.

Подякувати 🎉