Члени депутатської групи «Довіра» запропонували знизити штрафи для підприємців у нових законах про РРО і прибрати з них поняття «кешбек». Для цього вони зареєстрували законопроєкти №2645-1 і №2665, повідомив голова депутатської групи Олег Кулініч.
«Ми пропонуємо скасувати так званий кешбек. Зрозуміло, що цим механізмом пропонувалося стимулювати покупців сприяти виведенню нелегально працюючого бізнесу з «тіні». Але за фактом цей механізм ніколи не зможе стати по-справжньому ефективним», – зазначає нардеп.
На його думку, норма про кешбек з великою ймовірністю стане засобом додаткового тиску на бізнес з боку податкових органів і призведе до багаторазового збільшення кількості фактичних перевірок.

«По-друге, ми пропонуємо скасувати звітність для підприємців, які встановлюють на смартфон програмне забезпечення для проведення розрахункових операцій. Якщо податкові органи в режимі онлайн повністю контролюють проведення всіх операцій підприємця через відповідну систему, яка ще звітність з боку підприємців їм потрібна?» – запитує депутат.
Крім того, автори законопроєкту пропонують повернути розміри штрафів до рівня, який існував до введення в дію останніх законів про РРО.
Депутат наводить приклад можливого накладення штрафу виключно через виникнення технічних проблем. «Закон говорить, що в разі відсутності зв'язку та непроведення операцій через електронну систему, потрібно надіслати звітність до податкових органів протягом години після поновлення зв'язку. Виходить, що можна нарватися на штраф у будь-який час дня і ночі і застрахуватися від цього неможливо. На нашу думку, система повинна працювати таким чином, аби автоматично підтягувати інформацію про проведені в режимі офлайн операції, а не чекати, поки це зробить підприємець», – вважає Кулініч.
Контекст. Під кешбеком традиційно розуміють маркетинговий інструмент – повернення покупцеві частини грошей після покупки (зазвичай в інтернеті). Щодо законів про РРО, то цим терміном чомусь назвали повернення частини грошей покупцю, який повідомив про те, що продавець йому не видав фіскальний чек.
Закон про «кешбек» набирає чинності з 1 жовтня 2020 року. Він передбачає повернення покупцеві вартості покупки, яка дорожче 850 грн, у разі порушень при видачі чека.
Також запроваджується повний розмір штрафу за незастосування РРО або невидачу чека (100% суми при першому порушенні і 150% – при кожному наступному). Закон ускладнює роботу бізнесу, оскільки покладає додаткову відповідальність і необхідність контролю над тим, чи отримають покупці в руки розрахункові документи.