День захисників і захисниць України у 2024 році відзначається у вівторок 1 жовтня. розповідає найцікавіше про встановлення цього свята і українські традиції, пов’язані з цим днем.
Коли в Україні почали відзначати день захисників
День захисника України започаткували 14 жовтня 2014 року указом тодішнього президента Петра Порошенка. Тоді тисячі громадян України стали на захист батьківщини під час анексії Криму і початку війни на сході України. Отже, традиції відзначати українських захисників у жовтні вже 10 років. До того захисників, як власне і всіх чоловіків, за радянською традицію вітали 23 лютого.
Починаючи з 2015 року День захисника України є державним святом і вихідним днем.
14 липня 2021 року Верховна Рада України проголосувала за перейменування цього свята на День захисників і захисниць України задля встановлення гендерної рівності. Адже до лав збройних сил долучається багато українських жінок.
Починаючи з 2022 року День захисників і захисниць відзначається 1 жовтня.

Чому День захисника 1 жовтня
Дата для відзнаки захисників і захисниць обрана невипадково і встановлена саме в Покрова Пресвятої Богородиці — християнське і народне свято, яке з 2022 року відзначається 1 жовтня.

1 жовтня 2024 року громадяни вшановують памʼять загиблих Героїв хвилиною мовчання на Майдані Незалежності в Києві01
Чому перенесли День захисника з 14 жовтня на 1 жовтня
Православна церква України 1 вересня 2022 року перейшла на новоюліанський календар. У зв’язку з цим дати нерухомих свят, постів, вшанування святих змістилися на 13 днів назад. Відтоді ми святкуємо Різдво разом із Європою 25 грудня.
Отже, і Покрова Пресвятої Богородиці починаючи з 2022 року відзначається на 13 днів раніше — 1 жовтня. Відповідно й День захисників і захисниць України, пов’язаний зі святом Покрова, теж перенесли на 1 жовтня.

Майдан Незалежності 1 жовтня 2024 року. Фото: УНІАН
Чи є вихідний у День захисників і захисниць України
Оскільки з 2015 року День захисників і захисниць України є офіційним, державним святом, 1 жовтня має бути вихідним днем. Проте під час воєнного стану в Україні скасували додаткові вихідні та державні свята, як-от Великдень, Різдво, Новий рік тощо. Отже, і День захисників, який у 2024 році припадає на вівторок, є звичайним робочим днем. Війна триває, і для багатьох українців цей день пов'язаний із вшануванням пам'яті загиблих.

Запалена лампадка та дві гвоздики на Майдані Незалежності 1 жовтня 2024 року. Фото: УНІАН
Чому День захисників пов’язаний з християнським святом Покрова Пресвятої Богородиці
Відзначати день захисників саме на Покрова у 2014 році запропонували в Українському інституті національної пам'яті, посилаючись на історичні традиції вшанування українського війська саме цього дня. Адже, як тоді зазначили у пресслужбі інституту, свято Покрив було головним для українських воїнів — від козаків до Української повстанської армії. Більш того, в українській традиції Покрив пов'язаний саме з ідеєю захисту від ворогів і цьому святу присвячена велика кількість православних церков.
У цьому контексті цікаво згадати ікону «Богородиця — покровителька українських воїнів», освячену Митрополитом Епіфанієм у 2017 році. На ній під покровом Богородиці зображені українські воїни різних часів — від князя Володимира Великого, Гетьмана України Івана Мазепи до воїнів Української Повстанської Армії, учасників Самооборони Майдану і війни на сході України.

Ікона "Богородиця — покровителька українських воїнів. Фото: Вікіпедія
Як в Україні відзначали Покрова Пресвятої Богородиці
За народними уявленнями, Покрова вкриває землю опалим листям або снігом. Цей день символізує зміну сезонів, перехід до холодної пори року. Отже, в хатах цього дня вперше розпалюють піч. А до цього завершують збирати врожай, закінчують сільськогосподарські роботи.
Вочевидь, у зв’язку зі зміною клімату чекати на Покрова снігу в Україні ще зарано. Але невдовзі після цього свята має розпочатись мальовнича золота осінь.
Коли в Україні День ветерана
Цікаво, що задовго до початку російсько-української війни 24 вересня 2004 року указом тодішнього президента України Леоніда Кучми в Україні запровадили День ветерана саме 1 жовтня.
Коли відзначають День українського козацтва
Відомо, що серед запорізьких козаків побутував культ Богородиці-Покрови як заступниці та захисниці від ворогів. Відповідно свято Покрова було одним з найважливіших для козаків, а церква Покрови Пресвятої Богородиці була головною у Запорізькій Січі. До того саме на свято Покрова на козацькій раді на Січі щороку обирали кошового отамана.
Показовою пам’яткою тієї доби є ікона «Покров Богородиці» із зображенням Богдана Хмельницького і архієпископа Лазаря Барановича, датована першою половиною XVIII ст. Вона походить із Покровської церкви села Дешки теперішнього Богуславського району Київської обл., зберігається у Національному художньому музеї України в Києві.
Отже не випадково, що саме в Покрову з 1999 року відзначають День українського козацтва.

Ікона «Покров Богородиці» із зображенням Богдана Хмельницького і архієпископа Лазаря Барановича, датована першою половиною XVIII ст. Фото: Вікіпедія
Як Україна вшановує пам’ять загиблих героїв 1 жовтня 2024 року
1 жовтня о 09:00 в Україні відбулася загальнонаціональна хвилина мовчання памʼяті загиблих військових до Дня захисників та захисниць. Зокрема, в Києві зупинили рух вулицею Хрещатик.

Під час хвилини мовчання зупинився рух авто на Майдані Незалежності в Києві. Фото: УНІАН
Щоб вшанувати памʼять загиблих під час великої війни, громадяни збираються біля меморіалу з прапорцями на Майдані Незалежності.

Дівчинка з портретом загиблого воїна на Майдані Незалежності в Києві. Фото: УНІАН
Люди несуть квіти до стіни пам'яті полеглих за Україну біля Михайлівського Златоверхого монастиря вздовж вулиці Трьохсвятительської.

Біля Стіни пам'яті на Михайлівській площі. Фото: УНІАН
Тим часом на Софійській площі в Києві триває фотовиставка «Воїни світла», присвячена пам'яті захисників, загиблих під час російсько-української війни.

Дівчина біля портрета загиблого військововслужбовця на Софійській площі у Києві. Фото: УНІАН
Що в Україні відзначають 14 жовтня
Попри те, що День захисників та захисниць України перенесли на 1 жовтня, 14 жовтня продовжують відзначати День створення УПА. Адже це історична дата, яка не пов’язана із християнським святом.

Відтворення бою відділів УПА проти московсько-радянських окупантів у селі Конопниця Львівської області 14 жовтн 2020 року. Фото УНІАН