Facebook Pixel

Світу загрожує дефіцит рослинних олій: у чому причина

Дефіцит пальмової, соєвої, ріпакової та соняшникової олій: причини та прогнози. Фото: Flickr

Дефіцит пальмової, соєвої, ріпакової та соняшникової олій: причини та прогнози. Фото: Flickr

Виробники різних харчових олій на кількох континентах — від канадських фермерів, які вирощують ріпак, до українських виробників соняшнику — зіткнулися із цілою низкою труднощів. Їм доводиться боротися з браком робочої сили, несприятливими погодними умовами, зараженням урожаю паразитами. Ці проблеми призвели до зниження колективних запасів найспоживаніших олій (пальмової, соєвої, соняшникової та ріпакової) до мінімального рівня за десятиліття, пише Reuters.

Світові ціни на харчові продукти цього року досягли 10-річного максимуму. З літа минулого року Індекс цін Продовольчої та сільськогосподарської організації (ФАО) зріс більш як на третину. Значною мірою це зумовлено саме підвищенням цін на рослинні олії із середини 2020 року на 80%.

Пальмова олія. У Малайзії, другому за величиною виробникові пальмової олії у світі, середній урожай пальмових плодів у січні — червні впав до 7,15 тонни з гектара із 7,85 рік тому. Середня врожайність сирої пальмової олії знизилася до 1,41 тонни з гектара з 1,56 тонни за той самий період торік. На плантаціях катастрофічно бракує працівників, що також загрожує втратою частини врожаю. Це пояснюється коронавірусними обмеженнями, які перекрили потік робітників-мігрантів з Індонезії та Південної Азії. Через дефіцит робочої сили на плантаціях з’явилося багато шкідників, зокрема пацюків, метеликів і хробаків-мішечників.

Telegram Logo

У найбільшого виробника пальмової олії – Індонезії – ситуація дещо краща. Однак там спостерігаються проблеми на заводах із виробництва олії — їх доводиться закривати через коронавірус.

Ріпакова олія (канола). Унаслідок посухи на початку травня ф'ючерси на ріпак досягли рекордного рівня. Спека вдарила по посівах у Канаді, тому оцінку виробництва каноли було знижено на 4,2 млн тонн — до 16 млн тонн, що є найнижчим показником від сезону 2012/2013 років.

Соєва олія. Соєві боби також постраждали через посуху. Міністерство сільського господарства США знизило прогноз виробництва на 1,8 млн тонн у серпні, як порівняти з попереднім місяцем. Очікується, що це скоротить запаси соєвої олії в США до восьмирічного, а експорт соєвої олії зі США — до десятирічного мінімумів.

Утім, урожай сої в Бразилії, як очікується, досягне рекордних 144,06 млн тонн у сезоні 2020/21 року завдяки збільшенню посівних площ на 4%.

Соняшникова олія. За даними Міністерства сільського господарства США, Україна, найбільший виробник насіння соняшнику, як очікується, збільшить виробництво на 18% проти 2020 року. Експорт олії, за прогнозами, зросте до 6,35 млн тонн із 5,38 млн тонн минулого сезону.

Експерти вважають, що дефіцит рослинних олій збережеться й у 2022 році.

Контекст. За прогнозами Міністерства сільського господарства США, урожай арабіки в Бразилії цього року впаде на 15 млн 132-фунтових мішків, як порівняти з минулим роком, що стане найзначнішим зниженням за 18 років. Інші прогнози обіцяють ще серйознішу цифру зниження — до 23 млн мішків.

Ексміністр фінансів Ігор Уманський спрогнозував, що восени на українців чекає нова хвиля інфляції, яка призведе до підвищення тарифів на комунальні послуги та цін на продукти.

Коментарі

Всі новини