Ціни на європейський природний газ зросли на 10%. Ринок реагує на постійні проблеми з поставками, а також закінчення транзитної угоди для поставок російського газу через Україну 1 січня 2025-го. Про це пише Bloomberg.
Як газовий ринок ЄС реагує на припинення транзиту російського газу через Україну
Ціни на європейський природний газ коливалися вище €45 за мегават-годину через постійні проблеми з поставками, а також закінчення транзитної угоди для поставок російського газу через Україну 1 січня 2025-го.
- Порівняльні ф’ючерси на газ зросли на 2,4%.
- Ціни на газ зросли на понад 10%, що свідчить про нестабільність ринку з наближенням кінця року.
Також попит на газ можуть збільшити прогнози похолодання в більшій частині Європи, оскільки запаси вичерпуються швидше, ніж зазвичай. Трейдери занепокоєні, чи зможуть вони забезпечити достатню кількість газу на 2025 рік, оскільки вони конкурують з Азією за постачання морським транспортом.

«Поточні ціни вже відображають припинення транзиту через Україну, і ринок, безсумнівно, побачить короткий сплеск, коли настане січень і транзит фактично припиниться», — сказала Флоренс Шміт, європейська енергетична стратегиня Rabobank.
Український президент Володимир Зеленський заявив, що Україна не здійснюватиме транзит російського газу, якщо кремль буде отримувати з цього вигоду, поки триває війна.
Такі країни, як Словаччина та Угорщина, наполягають укласти альтернативну транзитну угоду. Словаччина також попереджає про можливі фінансові збитки від припинення поставок.
Угорщина веде переговори з росією та Україною, щоб і надалі отримувати поставки російського газу через Україну після закінчення контракту. Угорський прем’єр Орбан навіть заявив, що після оплати російського газу до того, як він потрапить на територію України, він стане угорським, а тому не має підпадати під обмеження.
Чому ЄС досі отримує російський газ
Після повномасштабного вторгнення Європа намагається відмовитися від російського трубопроводного газу. Проте кілька країн досі покладаються на постачання з москви. Повна зупинка поставок з рф може підвищити попит на скраплений природний газ, загостривши конкуренцію з Азією за постачання.
Потоки російського газу до ЄС сягнули рекордних значень у 2024 році — поставки зросли на 18% порівняно з минулим роком. Зокрема, минулого тижня Італія отримала першу в історії поставку російського LNG.
Останні дослідження показують, що Німеччина також досі отримує 5-6% свого газу з росії, опосередковано через імпорт у сусідні Бельгію та Нідерланди.
Нагадаємо, Україна та Польща планують створити Східно-Європейський газовий хаб, щоб країни цього регіону могли отримати газ, альтернативний російському.
ЄС також може запровадити новий, 16-й пакет санкцій проти рф до третьої річниці повномасштабного вторгнення 24 лютого 2025 року. Обмеження можуть стосуватися секторів економіки рф, по яких ще не вдарили попередні санкції або вдарили недостатньо, зокрема, у сфері дезінформації.