Українська економіка зросте на 4% цього року та на 4,3% у 2025-му, за попередніми прогнозами. Водночас ВВП росії має зрости лише на 0,5-1,5% у наступному році. Як Україні вдалося втримати економіку під час війни, на відміну від росії, та які виклики попереду, пише The Economist.
Чому економіка України стійкіше проходить війну, ніж російська
З початку повномасштабної війни українська економіка переорієнтувалась на нові реалії, хоча вона досі близько на чверть менша, ніж у 2021-му. За прогнозами НБУ, у цьому році ВВП зросте на 4%, а у 2025-му – на 4,3%. Облікова ставка зараз на рівні 13,5%.
Водночас у росії облікова ставка центробанку може незабаром досягти 23% у намаганнях зупинити падіння рубля, банки виглядають крихкими, а ВВП має зрости лише на 0,5-1,5% у 2025-му.
З якими викликами стикнеться українська економіка у 2025
З наступного року на економічний стан України продовжить тиснути війна, падіння внутрішніх ресурсів, президентство Дональда Трампа, який погрожує повністю припинити підтримку з боку США, а також проблеми з електроенергією, які можуть зменшити зростання ВВП на один відсотковий пункт.
Одна з найбільших проблем економіки України – дефіцит кадрів на ринку праці. З 2022-го робоча сила скоротилася на понад п’яту частину – до 13 млн людей через мобілізацію, міграцію та інші наслідки війни. Водночас кількість вакансій сягнула 65 тис. на тиждень порівняно з 7 тис. у перші тижні повномасштабної війни. Через конкуренцію за працівників зарплати також зростають.
«Немає легких рішень. Зараз навіть галузі, які вважаються критичними, можуть захистити лише половину своїх працівників від призову. Найняти набагато більше жінок складно: тих, хто емігрував за кордон, майже стільки ж, скільки чоловіків на фронті або які повернулися з нього непрацездатними», – сказав Гліб Вишлінський, економіст Центру економічної стратегії.
Багато українських підприємств страждають від браку фінансування. Стрімке зростання витрат на ведення бізнесу вдарило по прибутку, а також підживлює інфляцію.
Уряд України також витрачає набагато більше грошей, ніж отримує. У 2025-му прогнозується, що дефіцит бюджету складе близько 20% ВВП. Проте майже всю суму – $38 млрд – фінансуватимуть із зовнішніх джерел.
Водночас Україна, ймовірно, все одно зможе прожити без американських коштів у 2025-му. Зокрема, завдяки кредиту від G7 на $50 млрд, який покриватимуть за рахунок надприбутків від заморожених активів рф.
У якому стані російська економіка
Російська економіка досягла піку зростання з початку повномасштабної війни в Україні у середині 2024-го і почала рухатися вниз, оскільки ресурси на військове виробництво вичерпуються. Річне зростання ВВП росії прогнозують близько 1% у 2025-2026 роках.
Усі галузі російської економіки стагнують, починаючи з цивільної промисловості і закінчуючи оборонним та нафтовим секторами. Жодного істотного зростання далі вже не буде, вважають економісти.
Серед причин активного занепаду економіки рф – дефіцит кадрів та сильне здорожчання кредитів після того, як уряд підняв облікову ставку до історичного максимуму у 21%.