Facebook Pixel

Європейські компанії побоюються закачувати газ до українських підземних сховищ

Наземна частина українського ПСГ

Наземна частина українського ПСГ

Україна має у своєму розпорядженні найбільші підземні сховища газу (ПСГ) в Європі, і минулого року компанії ЄС зберігали в них свої запаси газу. Однак після того, як навесні росіяни здійснили цілеспрямовані ракетні обстріли наземної інфраструктури низки ПСГ, європейські обсяги газу в Україні в червні та липні впали до лише однієї десятої від обсягів, що зберігалися за той же період минулого року, пише Financial Times.

Газові сховища в ЄС можуть вміщати не більше 100 млрд кубометрів природного газу, тоді як річний попит на газ у блоці становить від 350 до 500 млрд кубометрів.

Торік Україна запропонувала близько 10 млрд куб. м потужностей для зберігання, а європейські компанії заготовили понад 2 млрд куб. м перед зимовими місяцями, оскільки їм пропонувалися такі стимули, як низькі тарифи на зберігання.

Однак цього року закачування було незначним, навіть попри те, що сховища ЄС заповнені на 86%.

За даними Argus, у червні та липні європейські компанії відправили всього 15,4 млн кубометрів і 51,9 млн кубометрів порівняно з 102,7 млн кубометрів і 586,6 млн кубометрів у ті ж місяці минулого року.

Динамика закачки газа европейскими трейдерами в украинские ПХГ

Динамика закачки газа европейскими трейдерами в украинские ПХГ

Хоча самі газові резервуари розташовані глибоко під землею, що захищає їх від ударів, пошкодження надземних споруд, які використовуються для закачування та відкачування газу, є істотним ризиком, що викликає занепокоєння трейдерів.

Компанія «Нафтогаз України» заявила, що у березні та квітні сталося кілька атак на наземну інфраструктуру і що було проведено ремонтні роботи. «Жодних проблем, ми працюємо у звичайному режимі щодо закачування та відбору газу», – сказав Олексій Чернишов, генеральний директор «Нафтогазу».

«Якщо не буде введено якихось додаткових стимулів для зберігання газу в Україні, важко зрозуміти, як європейські трейдери повернуться», – вважає Наташа Філдінг, голова відділу в Argus.

Накопичення газу у сховищах України прискорюється у літні місяці, коли ціни на газ низькі порівняно з іншими сезонами. Трейдери продають його, коли ціни зростають, щоб отримати прибуток, зазвичай, у зимові місяці.

За даними цінового агентства Argus, у минулі роки сезонна різниця часто перевищувала 20 євро/МВт•год, але цього року вона становила лише близько 5 євро/МВт•год.

«Різниця в цінах не настільки велика, щоб виправдати ризик закачування газу в зону бойових дій», – сказав Марко Заальфранк, голова відділу торгівлі в континентальній Європі енергетичної групи Axpo.

Подякувати 🎉