Мир по-американськи: чому Європа і Україна не погоджуються на план Трампа

Мир по-американськи: чому Європа і Україна не погоджуються на план Трампа

Цього тижня українські та європейські офіційні особи відхилили деякі пропозиції Сполучених Штатів щодо закінчення російсько-української війни. Натомість вони висунули свої контрпропозиції, які стосуються санкцій, територій, гарантій безпеки тощо.

Про це повідомляє Reuters з посиланням на відповідні документи.

Закінчення російсько-української війни: які основні відмінності в документах США та України і Європи

Агентство зазначає, основні розбіжності в документах США та України і Європи стосуються:

  • послідовності розв'язання територіальних питань;
  • зняття санкцій з росії;
  • гарантій безпеки;
  • чисельності української армії.

Хоча джерела Reuters, близькі до переговорів, попередньо заявили про розбіжності з Вашингтоном, однак їх вперше детально виклали в текстах, з яким ознайомилось агентство.

Американський документ відображає пропозиції, надіслані Стівом Віткоффом, спецпредставником Дональда Трампа, європейським чиновникам у Парижі. Згодом їх передали українцям.

Другий текст з'явився через тиждень після переговорів між українськими та європейськими посадовцями в Лондоні та був переданий американській стороні.

Зустріч у Лондоні 23 квітня 2025 року. Фото: ОП

Пропозиції Віткоффа передбачали, що Штати:

  • де-юре визнають контроль рф над Кримом;
  • де-факто визнають контроль рф над захопленими територіями України.

Україно-європейський документ, навпаки, відкладає питання обговорення території до завершення перемир’я. Також у тексті не йдеться про визнання контролю росії над будь-якою територією України.

Щодо гарантій безпеки, то в документі США йдеться про те, що Україна матиме «надійну гарантію безпеки» з європейськими та іншими дружніми державами, які виступатимуть гарантами. Більше подробиць з цього приводу немає. Однак там зазначено, що Україна не прагнутиме приєднатися до НАТО.

Україно-європейський документ є більш конкретним. Там вказано, що не буде обмежень чисельності української армії і союзників Києва, які планують розмістити своїх військових в Україні.

Крім того, у тексті прописані надійні гарантії безпеки, зокрема і з боку Штатів. Зокрема, йдеться про угоду, яка схожа на 5 статтю НАТО.

Щодо економічних заходів, то у пропозиціях Віткоффа йдеться про те, що санкції, які діють проти рф після анексії Криму в 2014 році, будуть зняті в рамках мирної угоди.

В тексті України та Європи натомість йдеться про «поступове пом’якшення санкцій після досягнення сталого миру» і що обмеження можуть відновити, якщо росія порушить умови мирної угоди.

Крім того, в україно-європейському тексті згадана фінансова компенсація за збитки, які завдала рф Україні під час війни. Згідно з документом, її мають виплатити за рахунок заморожених росактивів за кордоном.

У американському тексті йдеться лише про те, що Україна отримає фінансову компенсацію. Втім, там немає конкретики, звідки на це візьмуть кошти.

Переговори у Лондоні 23 квітня: що відомо

23 квітня у Лондоні відбулися переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.

Американську делегацію мав очолювати держсекретар США Марко Рубіо. Однак він скасував свою поїздку до Лондона після того, як президент України Володимир Зеленський відкинув визнання Криму російським. Замість нього на цих переговорах був спеціальний представник Дональда Трампа з питань України і рф Кіт Келлог.

Попередньо, віцепрезидент США Джей Ді Венс також казав, що Вашингтон висловив «дуже чітку пропозицію» рф та Україні щодо шляху просування до мирної угоди. Він наголосив, що якщо обидві сторони не підуть на територіальні поступки, то Штати вийдуть з перемовин.

За підсумками зустрічі Франція, яка нині головує в ЄС, заявила, що європейські країни вважають, що будь-яка мирна угода, спрямована на припинення російсько-української війни, повинна включати територіальну цілісність України.

Також 23 квітня Трамп розкритикував Зеленського за слова, що Україна юридично не визнає окупацію Криму.

Під час пресконференції з президентом ПАР 24 квітня Зеленський повідомив, що росія розраховувала на великий скандал під час зустрічі в Лондоні між американськими, європейськими та українськими дипломатами. Однак вона закінчилася «бажанням працювати далі».

Тоді ж Зеленський заявив, що після зустрічі в Лондоні «з’явився інший папір», і він вже на столі в американського президента Дональда Трампа.

Читати на The Page