Facebook Pixel

Чому Спартак Суббота ніколи не стане військовим психологом

Військовими психологами не можуть працювати особи без фахової освіти та додаткової підготовки.

Про це Олексій Лесюк, начальник відділу психологічного супроводу – заступник начальника управління психологічного забезпечення ГУ МПЗ ЗСУ, розповів під час круглого столу «Психологічна підтримка воїнів у районах бойових дій: як гартувати моральний дух і долати бойовий стрес» у Military Media Center 11 липня.

Quote«На жаль, ми маємо негативний досвід, коли деякі так звані психологи з якимись триденними курсами та сертифікатами невідомого зразка працюють з особовим складом. Саме тому всіх психологів, які призначаються в групи контролю бойового стресу, ми обов'язково навчаємо у військовому інституті», – додав Лесюк.

І хоча військові психологи напряму не відповіли на запитання The Page, чи можуть вони взяти на роботу Спартака Субботу, посмішки на обличчях були дуже красномовними – не візьмуть.

Лесюк визнав, що деякий час у груп психологічного супроводу та відновлення особового складу в ЗСУ дійсно були проблеми з фаховою освітою – брали й тих, хто мав педагогічну освіту або з «певною кількістю кредитів із навчання психології».

Quote«Зараз у групи психологічного супроводу не призначаються особи без відповідного рівня освіти або які не пройшли спеціалізований курс підготовки в Київському військовому інституті ім. Тараса Шевченка. Кафедра психології та педагогіки [інституту] навантажена на повну. Усі психологи в Збройних силах зараз мають відповідну підготовку», – підкреслив Олексій Лесюк.

Законопроєкти № 9433 та 9434, які пропонують встановити нові правила надання психологічної допомоги в Україні, напряму не стосуються військових психологів, уточнив Андрій Карачевський, начальник відділення оперативної психологічної роботи 72 Центру МПЗ ТрО.

Він нагадав, що законопроєкти направлені на те, щоб розділити рівні психологічної та психотерапевтичної допомоги, формалізувати, хто, у який спосіб, як її може надавати. Україна нарешті може отримати визначення компетентності фахівців, які мають проводити психотерапевтичне консультування, психотерапію як допомогу та психологічні «інтервенції». Водночас, зазначив Андрій Карачевський, текст законопроєктів бажано сформулювати «більш коректно».

Групи психологічного супроводу при військових частинах допомагають проводити заходи психологічної декомпресії військовослужбовців після виходу підрозділів у район відновлення боєздатності та в пункті психологічної допомоги.

Автор популярних подкастів Спартак Суббота позиціював себе як психіатр, психотерапевт, кандидат психологічних наук і навіть член-кореспондент Української академії наук. Він широко пропагував власні методи «психологічної допомоги» військовим і ветеранам.

Проте Національний медичний університет ім. Богомольця не підтвердив, що Олександр Суббота отримав у цьому виші диплом лікаря-психіатра. А Міносвіти та науки України не видавало йому підтвердження диплому іншого іноземного вишу, публікації для здобуття наукового ступеню також виявились підробленими.

Минулого тижня «Українська правда» знайшла можливий фінансовий зв’язок між структурами Спартака Субботи та партіями ОПЗЖ, «Слуга народу», Міністерством культури, Мінцифри, МЗС, МОЗ та іншими органами влади.

Текст законопроєктів прокоментували в Національній психологічній асоціації України.

Подякувати 🎉