У листопаді 2024 року українські підприємці негативніше оцінили свою бізнес-перспективу. Індекс очікувань ділової активності (ІОДА) впав до 47,2 порівняно з 49,4 у жовтні. Серед причин, зокрема, більш інтенсивні бойові дії, відключення світла, зростання виробничих витрат. Про це повідомили у НБУ.
Чому українські підприємці погіршили бізнес-очікування у листопаді 2024
Український бізнес дещо погіршив очікування від своєї діяльності. Підприємства торгівлі єдині позитивно оцінили власну ділову активність. Економічну активність стримували:
- більш інтенсивні бойові дії;
- поновлення відключень світла через атаки рф;
- подальше зростання витрат на енергію, зарплати та логістику;
- пришвидшення інфляції;
- значний дефіцит кваліфікованих кадрів на ринку праці;
- сезонний фактор.
Чому підприємці торгівлі найоптимістичніше дивляться на своє майбутнє
Підприємства торгівлі єдині позитивно оцінили свою ділову активність. Секторальний індекс у листопаді становив 51,4 порівняно з 51,9 у жовтні. Причини: сталий внутрішній попит та достатня пропозиція товарів.
Компанії торгівлі прогнозують більший товарооборот та обсяг закупівлі товарів для продажу. Також підприємці позитивно оцінюють залишки товарів для продажу. Респонденти, як і раніше, очікують зниження торговельної маржі.
Чому українська промисловість погіршила бізнес-очікування у листопаді 2024
Промислові підприємства послабили оцінки економічних перспектив. Секторальний індекс у листопаді впав до 46,7 із 49,8 у жовтні. Причини: погіршення безпекової ситуації, відключення світла та зростання виробничих витрат.
Підприємці промисловості очікують на менші обсяги виготовленої продукції та нових замовлень порівняно з минулим місяцем, а також послабили оцінки обсягів як нових експортних замовлень на продукцію, так і незавершеного виробництва. Водночас оцінки залишків готової продукції трохи поліпшились.
Як сфера послуг оцінила свої перспективи у листопаді 2024
Бізнеси у сфері послуг також послабили оцінки результатів своєї діяльності. Секторальний індекс впав до 44,8 із 47,2 у жовтні. Причини: дедалі вищі витрати на логістику, дефіцит електроенергії та брак кваліфікованих кадрів.
Респонденти послабили оцінки обсягів наданих послуг та нових замовлень на послуги. Очікування обсягу послуг у процесі виконання також залишилися слабкими.
Чому будівельні підприємства мали найгірші бізнес-очікування у листопаді 2024
Будівельники найпесимістичніше серед інших секторів оцінили свою економічні результати. Секторальний індекс у впав до 43,6 порівняно з 49,6 у жовтні. Причини: сезонне сповільнення темпів будівництва доріг та інфраструктури, а також брак кваліфікованих кадрів.
Будівельні підприємства очікують на зниження обсягів будівництва, нових замовлень, закупівлі сировини і матеріалів. Респонденти також значно послабили, хоча досі зберегли позитивними, очікування обсягу закупівлі послуг підрядників.
Нагадаємо, у жовтні 2024 року українські підприємці продовжили пом’якшувати оцінки ділової-перспективи вже кілька місяців поспіль. Індекс очікувань ділової активності (ІОДА) зріс до 49,4 з 48,7 у вересні.