Свою кар’єру Василь Хмельницький розпочав як зварювальник, вантажник та фарбувальник кранів у тодішньому Ленінграді. А наразі він відомий передусім як організатор Київського міжнародного економічного форуму та засновник інноваційного парку UNIT.City, чиї статки оцінюють у $310 млн.
Про те, чим володіє Хмельницький, та його шлях від робітника до мільйонера – читайте у матеріалі .
Початок кар’єри Василя Хмельницького
Бізнесмен народився 10 вересня 1966 року в районному центрі Баянаул Павлодарської області, що у Казахстані. Там батьки майбутнього мільйонера піднімали цілину.

Коли Василю виповнилося 2 роки, родина повернулася в Україну.
Він розповідав, що з бідної родини. Батько – простий шахтар, а мати – маляр-штукатур.

Василь Хмельницький. Фото: УНІАН
У 1984 році закінчив СПТУ у місті Ватутіне Черкаської області (у 2024 місто перейменували на Багачеве), де отримав професію слюсаря-зварювальника. У 2002 році закінчив юридичний факультет КНУ імені Тараса Шевченка. Згодом Хмельницький служив у місті Архангельськ у ракетних військах.
Робота в Ленінграді та Сургуті і перший прибуток
Під час Перебудови у 1986 році переїхав до Ленінграда, де працював зварювальником, вантажником, а також фарбував портові крани. За 3 роки праці Хмельницькому вдалося купити квартиру та «Жигулі».
Однак, як розповідав сам бізнесмен, більш плідною була друга робота.
«Тоді тільки-но з'явилися кооперативи, і я почав працювати в робочій бригаді. Податків на будівельну діяльність не було, ми непогано заробляли. За два роки я виріс з робітника до виконроба, почав збирати бригади працівників зі свого ж гуртожитку і шукати замовлення. За три роки накопичив близько $100 тис.», – згадував бізнесмен.
Пізніше він ремонтував нафтові свердловини у місті Сургут, де з ним розраховувалися нафтою. Як згадував Хмельницький, вони разом з колегами отримували 50% від різниці між видобутком до ремонту і після.
Згодом, через 5 років після приїзду у Санкт-Петербург, йому вдалося накопичити удвічі більше коштів, ніж на роботі у кооперативі – $200 тис.
Як розповідав Хмельницький, для 1990-х – це чимала сума і хороший стартовий капітал для входження у великий бізнес.
Перші керівні посади Василя Хмельницького
У 1991-1992 роках майбутній мільйонер обіймав посаду завідувача інформаційно-аналітичного відділу радянсько-американського СП «Орімі-Вуд» у Ленінграді. Підприємство займалося виробництвом та експортом пиломатеріалів.
Його власником був російський бізнесмен Дмитро Варварін, якого у 2000-му вбили посеред вулиці пострілом у голову. На похороні підприємця Василь Хмельницький сказав журналістам, що був «учнем Варваріна».
У 1992-1994 роки був директором АТ «Данапріс», котре займалось торгівлею нафтопродуктами. 1994 року Хмельницький та його партнер Андрій Іванов викупили у Варваріна свою частку в компанії.
«У нас було близько 70 нафтобаз та під тисячу заправок. Коли ми їх купили – зрозуміли, що без власного джерела нафтопродуктів цей бізнес буде неефективним», – розповідав Хмельницький.
Згодом ці заправки бізнесменам довелося продавати.
У період з 1994 по 1997 рік обіймав посаду начальника інформаційно-аналітичного відділу ТОВ «Реал-Груп».
Заснування компанії UDP та бізнес Василя Хмельницького у нульових
У 2002 році Хмельницький разом з Андрієм Івановим заснував будівельну компанію UDP. Згодом в її управлінні перебував земельний банк на 5 тис. га та декілька великих проєктів у комерційній і житловій забудові. Найвідоміші з них:
- ТЦ «Городок»,
- Ocean Plaza,
- Smart,
- Plaza.

Ocean Plaza. Фото: УНІАН
Житлові комплекси:
- «Новопечерські Липки»,
- «Паркове Місто»,
- RiverStone,
- «Бульвар Фонтанів».

«Новопечерські Липки». Фото: UPD
За рік Іванов та Хмельницький придбали 33% акцій «Запоріжсталі» за $70 млн, а у 2006-му останній продав свій пакет акцій підприємства вже за $400 млн.
У тому ж 2002 році Хмельницький та Іванов заснували «Київську інвестиційну групу» (КІГ). У її власності були неконтрольні пакети акцій банку «Хрещатик», компаній «Київенергохолдинг», «Київхліб», «Київгаз», «Київмлин».
Протягом 2007-2011 років Василь Хмельницький вийшов з цього бізнесу, а акції «Київенерго» продав олігарху Рінату Ахметову. З ним, зокрема, бізнесмен спільно володів нафтовидобувною компанією «Венко Прикерченська Лтд».
У 2006 році входив до другої десятки найбагатших українців, згідно з оцінками видання Kyiv Post та інвесткомпанії Dragon Capital. Тоді його статки оцінювали у $729 млн.
Бізнес Василя Хмельницького у десятих
До 2010 року КІГ володіла 5% акцій «Київгазу» та 20% акцій «Київенергохолдингу». Однак протягом 2010-2011 років їх продали В'ячеславу Супруненку, який був одружений на доньці тодішнього мера Києва Леоніда Черновецького.

В'ячеслав Супруненко. Фото: УНІАН
У 2011 році Київська міська рада передала в оренду ТОВ «Майстер-Авіа» на 49 років майно КП «Міжнародний аеропорт «Київ» (Жуляни). Цю компанію створили за 2 дні до оголошення конкурсу на право оренди.
Крім цього, тоді генеральним директором аеропорту був депутат Київради від «Громадського активу Києва» Денис Костржевський, а спонсором політсили називали Василя Хмельницького.
У 2011-2016 роках співвласником компанії було ТОВ «Фріланс-Транс», яке належало екснардепу від «Партії регіонів» Юрія Іванющенку. У 2016 році фірма вийшла з числа співвласників аеропорту «Київ».
В 2015-му мільйонер вийшов зі складу акціонерів КБ «Хрещатик», а свій пакет акцій продав Іванову. Натомість Хмельницький започаткував K.Fund.

Банк «Хрещатик». Фото: УНІАН
У 2016 році компанія UDP оголосила про початок створення індустріального парку в Білій Церкві на Київщині.
Заснування UNIT.City та UFuture Investment Group
У 2012 році Василь Хмельницький викупив непрацюючий «Київський мотоциклетний завод», за що у 2018-му проти нього відкрили кримінальне провадження.
Зокрема, прокуратура Києва звинувачувала бізнесмена за статтями «службове підроблення» та «зловживання владою або службовим становищем». Правоохоронці стверджували, що підконтрольні Хмельницькому та Іванову фірми «ввели в оману посадовців та вчинили антиконкурентні узгоджені дії, що призвели до тяжких наслідків».
Разом з тим, суд відмовився арештовувати земельні ділянки колишнього «мотозаводу».
За 5 років на території заводу відкрився перший в Україні інноваційний парк UNIT.City, який охрестили «українською Кремнієвою долиною». Вартість проєкту оцінюється більш ніж у $500 млн.

UNIT.City
Станом на 2023 рік в інноваційному парку налічується 130 компаній-резидентів. Серед них:
- Samsung,
- Bolt,
- DTEK,
- AJAX,
- Helsi,
- Snap,
- Forbes,
- Robota.ua,
- Tripmydream,
- 28 Software,
- USAID,
- BBDO,
- редакція Forbes Ukraine.
У 2017 році Василь Хмельницький створив інвестиційну групу UFuture Investment Group, котра об'єднала всі його бізнес- і соціальні проєкти.
Чим наразі володіє Василь Хмельницький
Станом на 2021 рік статки Василя Хмельницького оцінювалися в $310 млн.
Вартість активів інвестиційної групи UFuture оцінюється у $500 млн, а загальна капіталізація бізнесів, у які вона інвестувала, становить майже $1 млрд.

UFuture
Це, зокрема:
- девелоперська компанія UDP,
- аеропорт «Київ» (Жуляни),
- постачальник чистої енергії UDP Renewables,
- фармацевтична компанія Biopharma,
- інноваційний парк Unit.City у Києві,
- UNIT.Kharkiv,
- LvivTech.City,
- індустріальний парк «Біла Церква»,
- школа бізнесу Unit School of business,
- IT-академія ucode.
Участь Василя Хмельницького у політиці
Бувши у політиці, Хмельницький часто змінював фракції, а також був причетний до низки скандалів.
У 1997 році став членом «Партії Зелених України» і заступником голови з економічних питань. З 1998 по 2002 рік пройшов до Верховної Ради від цієї політичної сили.
У 2001-му зареєстрували партію «Жінки за майбутнє», яка у 2004 році входила до об'єднання на підтримку Віктора Януковича «Разом заради майбутнього». Партію називали політичним проєктом Хмельницького.
У 2002-2003-х був депутатом Верховної Ради Криму.
У 2003 році вийшов із «Партії Зелених» і приєднався до провладної більшості, яка була лояльна до Леоніда Кучми. А вже у 2005-му приєднався до Блоку Юлії Тимошенко.
Протягом 2006-2007 років Хмельницький пройшов у Раду як нардеп від «Батьківщини».
Згодом бізнесмен знову змінив політсилу і з 2007 по 2014 рік був членом «Партії регіонів». Зокрема, як нардеп від цієї партії голосував за «харківські угоди» та диктаторські закони 16 січня 2014 року.

Вадим Новінський та Василь Хмельницький. Фото: УНІАН
Під час Революції Гідності вийшов з «Партії регіонів» і завершив парламентську діяльність у складі групи «Суверенна європейська Україна».
Скандали за участю Василя Хмельницького
Бізнес Хмельницького у росії
У 2021 році журналісти стверджували, що Хмельницький має активи в російській «Іркутській нафтовій компанії» «ІНК». Ліцензіями на Аянську ділянку та Аянське газове родовище володіє «дочка» ІНК — компанія «ІНК-Нєфтєгазгеологія».
Своєю чергою 25% «ІНК-Нєфтєгазгеології» належать офшору TKB Pacific Worldwide Oil Limited. Як випливає зі звітності TKB Pacific, з 2015-го кінцевим бенефіціаром офшору є саме Василь Хмельницький.
Однак бізнесмен все спростовує. Він стверджує, що не веде бізнес в рф та не інвестував кошти у придбання акцій «Іркутської нафтової компанії».
«Мені належить пакет акцій європейської TKB Pacific Worldwide із публічною звітністю. Цей пакет є гарантією повернення позики, наданої власнику TKB Pacific Worldwide, з яким я знайомий 35 років. Цінні папери оформлені на мене із правом зворотного викупу. Зараз більшу частину позики вже погашено», – розповів він.
Зв’язок Хмельницького з Ротенбергами і Ocean Plaza
У 2012 році Василь Хмельницький, Андрій Іванов та Вагіф Алієв продали першу чергу ТРЦ Ocean Plaza російській компанії «ТПС Нерухомість» Аркадія Ротенберга. За 2 роки російський олігарх переписав бізнес на свою доньку Лілію.
У 2020-му Хмельницький знову купив частку в ТРЦ. Разом з тим, у 2022 році Національна поліція називала тіньовими власниками столичного ТРЦ Аркадія та Ігоря Ротенбергів. Вони переконані, що всі зміни відбувалися лише для збереження контролю над бізнесом в України.

Ocean Plaza. Фото: УНІАН
Попри це, у 2023 році ВАКС все ж стягнув корпоративні права Ротенбергів на користь держави, а у 2024 підтвердив націоналізацію боргів Ocean Plaza.
Бізнес Хмельницького у Криму
Як писали журналісти видання «Радіо свобода», ЖК «Жигулина роща», що поблизу окупованого Сімферополя, збудувала «Столична комерційна група» («СКГ»).
У 2016 році окупаційна влада Криму називала цей житловий комплекс найбільшим інвестпроєктом на півострові. Крім цього, у 2018-му на сайті компанії рекламували «військову іпотеку».
Як з’ясували журналісти, У 2016-2017 роках єдиним засновником «СКГ» була кіпрська Synestra Trading Limited. До травня 2016-го часткою в Synestra – від 50% до 66,7% – володіла Ukrainian Property Development (UPD) Holdings Limited.
Хмельницький стверджував, що йому невідомо, хто тепер є власником ЖК. Також у грудні 2018 року група бізнесмена продала свою частку в ТРК Meganom у Сімферополі.
Як Хмельницький отримав контроль над «Біофармою»
У 2007-му Василь Хмельницький через суди отримав контроль над ЗАТ «Трудовий колектив Київського підприємства із виробництва бактеріальних препаратів «Біофарма».
Згодом, у 2010 році, близька до бізнесмена компанія «Біофарм-Інвест» викупила у ФДМУ 29% акцій ВАТ «Біофарма». Таким чином, підприємці отримали повний контроль над найбільшим в Україні виробником бактеріальних та імунопрепаратів.
Кримінальні справи, у яких фігурує Василь Хмельницький
2018 року Національне антикорупційне бюро розпочало розслідування діяльності аеропорту «Київ». Після державного аудиту детективи виявили кілька порушень.
«Перше, у 2011-2017 роках виплатили працівникам ТОВ «Майстер-Авіа» 41 286 896,16 грн зарплати з фонду оплати праці комунального підприємства аеропорт «Київ». Другий епізод, це упродовж 2010-2017 років завдали територіальній громаді Києва 22 млн грн збитків та 71 млн грн недоотриманих прибутків», – повідомляло тоді НАБУ.
Попри це, після 2019-го дана справа застигла.
У травні 2023 року до Василя Хмельницького прийшли з обшуками детективи НАБУ. Візит стосується справи, яку розслідують вже понад 4 роки.
Йдеться про 8 будівель та земельну ділянку розміром 1,26 га у Військовому проїзді, 8, що у Печерському районі Києва. Правоохоронці підозрюють посадовців держпідприємства МВС «ІНФОРМ-РЕСУРСИ» у тому, що державне майно незаконно опинилося у власності фірми «Персевбуд», яка належить Хмельницькому.
У той час директором ДП МВС «ІНФОРМ-РЕСУРСИ» був Юханнан Бабаєв.

Юханнан Бабаєв
Як стверджує НАБУ, чоловік підробив документи на нерухомість, а отримані від продажу держмайна кошти перерахував приватним фірмам. Зокрема, він зазначив це як «інформаційні послуги». У 2019 році Бабаєв втік до москви і більше в Україну не повертався.
Наразі він перебуває у розшуку МВС та НАБУ.