У четвер, 3 квітня, вранці американські фондові ринки пережили значне потрясіння: індекс S&P 500 втратив близько 1,7 трильйона доларів через побоювання з приводу нового раунду масштабних мит, запроваджених президентом Дональдом Трампом. Економічні експерти та інвестори серйозно стурбовані можливим поглибленням рецесії на тлі посилення торгових бар'єрів. Про це пише Вloomberg.
Найбільших збитків зазнали компанії, що залежать від закордонних поставок. Так, акції Apple Inc., значна частина продукції якої виробляється у Китаї, впали на 8%. Виробники спортивного одягу Lululemon Athletica Inc. та Nike Inc., які мають тісні зв'язки з В'єтнамом, втратили близько 10% своєї вартості. Великі ритейлери, такі як Walmart Inc. і Dollar Tree Inc., також відчули наслідки торгових бар'єрів — їхні акції знизилися на 2% і 11% відповідно.

Загальне падіння торкнулося майже всіх секторів економіки. На момент відкриття торгів близько 70% компаній, що входять до індексу S&P 500, демонстрували зниження, при цьому половина акцій втратила не менше 2% вартості. Експерти зазначають, що таке масштабне падіння індексу спостерігалося востаннє 2022 року.
Портфельний стратег Natixis Investment Managers Solutions Гарретт Мелсон охарактеризував ситуацію як всеосяжну втечу інвесторів від ризиків.
«Сьогодні ми спостерігаємо повсюдну відмову від активів, що призводить до зниження їх вартості», — заявив він.
Нові тарифи Трампа виявилися жорсткішими, ніж ті, що запроваджувалися в його перший президентський термін. Вони загрожують зруйнувати існуючі глобальні ланцюжки постачань, посилити економічний спад та розігнати інфляцію. Інвестори стурбовані тим, як нові мита вплинуть на корпоративний прибуток. Аналітики Citigroup підрахували, що якщо Apple вирішить взяти на себе додаткові витрати, пов'язані зі збільшенням мит, її валовий прибуток може скоротитися на 9%.
На думку економіста JPMorgan Майкла Феролі, цей план є найбільшим збільшенням податків з 1968 року. Очікується, що він може підвищити рівень інфляції у США на 1,5%, чинячи тиск на доходи населення та споживчі витрати. Феролі також зазначив, що такі заходи можуть підштовхнути економіку до рецесії.
Фондові ринки у всьому світі відреагували на новини негативно, але найсерйозніше падіння спостерігалося у США. Індекс S&P 500 знизився на 3%, долар послабшав. У Азії широкий фондовий індекс упав на 0,7%, у Європі Stoxx Europe 600 втратив 2,6%, а євро зміцнився на 2% щодо долара.
Промисловий та технологічний сектори також опинилися під ударом. Індекс Philadelphia Semiconductor знизився майже на 6%, акції провідних виробників чипів Nvidia Corp., Broadcom Inc. та Micron Technology Inc. знизилися більш як на 5%. Caterpillar Inc. та Boeing Co., значна частина виручки яких припадає на Китай, втратили щонайменше 5%.
Особливо сильно постраждали акції технологічного гіганта Apple, який очолив падіння серед так званої «Чудової сімки» — групи провідних IT-компаній, включаючи Tesla, Microsoft, Nvidia, Alphabet, Amazon.com та Meta Platforms. Саме ці компанії забезпечували зростання фондового ринку США за останні два роки.
Експерти попереджають, що невизначеність щодо тарифної політики може ще більше погіршити ситуацію. На думку аналітика UBS Group AG Бхану Баведжа, якщо торгові переговори не принесуть позитивних результатів, індекс S&P 500 може опуститися нижче за 5000 пунктів, що значно підвищить ймовірність тривалого ведмежого ринку.