Facebook Pixel

Менеджери «Центренерго» заробляють мільярди гривень за рахунок «Енергоатому» — ЗМІ

Олігархічні та чиновницькі структури при «Центренерго» заробляють мільярди гривень за рахунок державних АЕС «Енергоатому» та «Гарантованого покупця».

Про це йдеться в розслідуванні «Схеми: корупція в деталях».

Ось як виглядає схема. «Центренерго» контрактує продаж значного обсягу електричної енергії за двосторонніми договорами і на «ринку на добу наперед» (РДН), яку виробляти не збирається.

Telegram Logo

Щоб гарантовано знайти покупця, генкомпанія встановлює занижену ціну, інколи навіть нижчу за собівартість виробництва. Низька ціна дозволяє продати весь заявлений обсяг, «закривши» більшу частину попиту.

«Енергоатом» і держпідприємство «Гарантований покупець» не можуть продати на РДН наявний обсяг електроенергії. На відміну від «Центренерго», цю енергія буде точно проведено у заявленому обсязі.

Під час постачання електроенергії оператор ринку «Укренерго» фіксує ризик великого майбутнього дисбалансу в системі та дає вказівку «Центренерго» не проводити заявлені раніше обсяги електроенергії. «Центренерго» охоче погоджується, але ставить умовою продажу електроенергії зі знижкою для забезпечення вже укладених контрактів.

Щоб не зупиняти низькоманеврові блоки АЕС, «Укренерго» вимушено погоджується та продає «Центренерго» необхідний обсяг зі знижкою. Енергія зі знижкою купується в «Енергоатому» та в «Гарантованого покупця».

Без особливих зусиль «Центренерго» отримує електроенергію для продажу майже удвічі дешевше, ніж ринкова ціна. «Енергоатом» змушений продавати свою електроенергію з дисконтом.

Негативним наслідком схеми крадіжки менеджерами «Центренерго» є небаланс «Енергоатому» від 20% до 40% обсягу електроенергії, виставленої на продаж на РДН. А «Гарантований покупець» може реалізувати продукцію АЕС лише в окремі години доби.

Така махінація є цілком законною, вона обумовлена правилами енергоринку та регулятором в особі НКРЕКП. Знижка до червня становила майже 50%, з червня її зменшили до 20%.

Пов'язані з «Центренерго» особи почали активно заробляти на цій схемі з кінця 2019 року. З жовтня 2019-го до кінця лютого 2020 року «Центренерго» отримало від «Укренерго» майже 1 ГВт*год електроенергії для балансування на загальну суму 1,06 млрд грн.

З березня 2020 року масштаби використання цієї схеми істотно збільшилися. Загальний обсяг проданої, але ще не виробленої «Центренерго» електроенергії за період з 1 березня по 15 травня склав 2,1 ГВт*год

Для того, щоб обмежити такі маніпуляції, 3 червня НКРЕКП ухвалила постанову, згідно з якою продавати електроенергію можна тільки за умови підтвердження фізичної можливості її виробити.

Але це не зупинило махінаторів із «Центренерго». Вони продовжили знаходити шляхи для використання цієї схеми, але меншими обсягами.

«Центренерго» — державна генеруюча компанія, 78% акціонерного капіталу якої тримає Фонд держмайна. Саме «Центренерго» є глибоко збитковим, а на схемах заробляють чиновники, які керують компанією, та близькі до неї олігархи з групи «Приват».

Коментарі

Всі новини