Адміністрація Байдена розмірковує над тим, щоб надати Україні ATACMS більшого радіуса дії Фото: з відкритих джерел
Адміністрація президента США Джо Байдена розмірковує над тим, щоб надати Україні нові потужні балістичні ракети ATACMS великої дальності, на які українські чиновники надали запит ще кілька місяців тому.
Про це повідомляє NBC News.
Наприкінці минулого року США почали постачати Україні армійські тактичні ракетні системи ATACMS, але лише старіші серії — середньої дальності.
Наразі США схиляються до поставок нової версії ракети більшого радіусу дії, які дозволять Україні завдати удару по окупованому росією Кримському півострову.
Представники оборонного відомства повідомили NBC News, що США мають обмежений запас ATACMS і навряд чи відправлять їх в Україну без грошей на поповнення запасів США.
За словами двох американських чиновників, якщо Конгрес схвалить збільшення фінансування для України, США можуть включити ATACMS великої дальності в один із перших пакетів військової допомоги, що буде сформований за ці кошти. Окрім цього, якщо фінансування буде схвалено, США також відправлять боєприпаси та артилерію в Україну.
Проте речник Міноборони США оборони заявив, що без додаткового законопроєкту про фінансування, Вашингтон не зможе надати Україні озброєння.
«Я не буду розміркувати про вміст будь-яких майбутніх пакетів. Якщо буде ухвалене рішення, ми повідомимо вас, якщо щось зміниться», – сказав він журналістам.
Що говорять про ракети ATACMS в Україні
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба сказав, що він провів зустріч з держсекретарем США Ентоні Блінкеном у Мюнхені, більшу частину якої обговорювали потребу України у зброї більшої дальності.
«Я витратив дуже багато часу на аргументи на користь ATACMS, яка може летіти на відстань більше 300 км, або більше 180 миль. Є лише один спосіб знищити російський потенціал в Україні – вражати вглиб окупованих територій в обхід російських засобів радіоелектронної боротьби та перехоплювачів», – сказав Кулеба.
Він назвав системи «важливим символом» для українців.
«Якщо ви хочете вдарити по тилу росіян, порушити їх матеріально-технічне забезпечення та постачання, знищити їхні склади боєприпасів, ви можете зробити це лише за допомогою ракет великої дальності», — додав він.
Кулеба також заявив про нагальну потребу України у більшій кількості європейської зброї та допомоги. Він наголосив, що багато людей у Європі досі не усвідомлюють загрозу.
«Коли громадянин Європи читає в новинах, що Україна відступила від Авдіївки, він повинен усвідомити один простий факт: росія стала на кілька кілометрів ближче до його власного дому. Кожен прогрес росії в Україні наближає російську зброю до дому європейця середнього класу», – додав він.
Кулеба високо оцінив підтримку європейських союзників, але сказав, що їм необхідно прискорити виробництво зброї та боєприпасів для України.
«Європейцям знадобилося надто багато часу, щоб почати нарощувати чи прокидатися, чи знищувати свою оборонну промисловість, – сказав він. – Ми заплатимо нашими життями протягом 2024 року, щоб дати вашій оборонній промисловості час наростити виробництво або створити нові лінії».
Що відомо про відправку ракет ATACMS в Україну
Протягом останніх двох років Адміністрація Байдена чинила опір відправці ракет далекого радіусу дії, тому що офіційні особи побоювалися, що Україна використає їх для удару по Криму чи росії, що призведе до ескалації.
Проте у вересні 2023 року Білий дім пообіцяв Україні невелику партію ATACMS. Згодом президент США підтвердив цю інформацію.
17 жовтня військово-політичне керівництво України офіційно повідомило, що Україна отримала перші довгоочікувані ракети ATACMS.
Раніше The Page повідомляв, що під час нічної атаки на аеропорти Бердянська та Луганська українці вперше використали ракети ATACMS.
ATACMS — це тактична балістична ракета, вироблена американською оборонною компанією Lockheed Martin. Ракети ATACMS можна встановлювати на установки M270 MLRS (дві ракети) або HIMARS (одну ракету), які вже має Україна. Досі Україні для систем HIMARS передавали снаряди GMLRS. Дальність польоту ATACMS — до 300 кілометрів.