Facebook Pixel

АМКУ визнав групу «Приват» монополістом на ринку палива і наклав штраф 4,7 млрд грн

Антимонопольний комітет України (АМКУ) наклав штраф 4,7 млрд грн на компанії, що входять у сферу впливу групи «Приват», за антиконкурентні узгоджені дії щодо цін на паливо.

«Сьогодні ми підсумовуємо результат колосальної роботи і багаторічного судового протистояння Антимонопольного комітету з учасниками змови на українському ринку палива. Незважаючи на складні обставини і величезний опір з боку відповідачів, ми завершили розслідування і ухвалили рішення», — цитує пресслужба АМКУ голову комітету Ольгу Піщанську.

Штраф накладено на «ВТФ «Авіас», «Торговий дім «Авіас», «Пром Гарант Плюс», «Альянс Еволюшн», «Укртатнафта» і ще 169 операторів АЗС, серед яких АЗС «Укрнафти».

Всього фігурують 1 625 АЗС під різними брендами в усіх регіонах України з часткою 25% всіх АЗС країни.

Комітет встановив, що оператори АЗС, в т.ч. «Укрнафта», закуповували у «Укртатнафти» світлі нафтопродукти за цінами, вищими, ніж аналогічне імпортне паливо.

АМКУ визначив, що мережа «Авіас» «є організованою, координованою і функціонує з метою узгодження цінового і торгового поведінки учасників».

Зокрема, в усій мережі продавався бензин і дизпаливо Keropur®ENERGY, але одноразово встановлювалися однакові ціни незалежно від бренду АЗС і регіону. Також існував «центр», до якого входили кілька суб'єктів господарювання, розташованих за однією адресою в Дніпрі. Там і здійснювалося планування і координація вищевказаних мереж АЗС.

Крім того, АМКУ виявив значну кількість типових договорів купівлі-продажу нафтопродуктів і майна, оренди АЗС і матеріальної допомоги. Комітет встановив, що фізичні особи на посадах директорів, засновників, підписантів, бухгалтерів, менеджерів тощо, часто міняли один одного і працювали одночасно в декількох товариствах-учасниках проєкту.

Постійно змінювався і склад юридичних осіб-учасників проєкту без змін персонального складу. Процес йшов через одних і тих же ліквідаторів і за схожих адрес останньої реєстрації в Харкові.

«Така узгоджена поведінка учасників проєкту «Авіас» порушує конкуренцію між операторами АЗС на ринку. Тому ціни на світлі нафтопродукти в мережі «Авіас» встановлювалися в антиконкурентних умовах. З огляду на це, комітет затвердив за зазначені порушення накласти на перераховані вище суб'єкти господарювання штрафи в загальному розмірі 4,7 млрд грн», — йдеться в повідомленні АМКУ.

Довідка. Роздрібна мережа підконтрольних «Привату» АЗС складається з 1 540 заправок, що працюють під 11 брендами. Сукупно це найбільша мережа реалізації моторного палива в країні. У Дніпропетровській області мережа складається з 213 АЗС (45%). У Запорізькій області ця частка становить 43%, Сумській і Рівненській областях — 40%. Інші регіони контролюються ФПГ в частках від 20 до 25%.

АЗС групи «Приват» забезпечуються нафтопродуктами з єдиного джерела — НПЗ «Укртатнафта» і синхронізовані в ціновій політиці.

Подякувати 🎉