ЄС не затвердив рішення про 5 млрд євро допомоги Україні — що завадило (відповідь Орбан)
За словами європейських дипломатів, саміт ЄС у Брюсселі не зміг домовитися про виділення 5 млрд євро на постачання боєприпасів для України цього року, оскільки члени ЄС, зокрема Франція та Італія, не захотіли брати на себе зобов'язання щодо конкретних фінансових обсягів. Низка європейських лідерів знову зустрінуться в Парижі 27 березня, щоб спробувати просунути процес вперед. Про це повідомляє Bloomberg.
«Метою для мене в четвер є, перш за все, чітке зобов'язання, можливо, трохи більш конкретне, щодо короткострокової підтримки України», — заявив президент Франції Еммануель Макрон пізно ввечері в четвер, коли лідери закінчували зустріч.
Лідери все більше занепокоєні тим, що їх не залучають до переговорів президента США Дональда Трампа з кремлем, а також ризиком того, що їм не вдасться домовитися про те, як допомогти Україні захиститися. Під час саміту вони обговорювали результати телефонної дипломатії Трампа цього тижня, яка привела до угоди про припинення атак на енергетичну інфраструктуру, але не до припинення вогню, спрямованого на завершення трирічної війни.
Лідери ЄС також розійшлися в думках з приводу того, що досі не вдалося висунути високопоставлену особу в рамках спроби приєднатися до процесу і представляти блок, що складається з 27 країн-членів. Прем'єр-міністр Іспанії Педро Санчес заявив, що ЄС потребує «переговорної команди і представника» за столом переговорів.
Напруженість призвела до гарячого обміну думками між Санчесом і главою зовнішньополітичного відомства ЄС Каєю Каллас. Коли іспанський лідер повторив свій заклик до спеціального посланця під час зустрічі за зачиненими дверима, Каллас образилася.
Кайя Каллас
«Для чого я тут?» — сказала вона, згідно зі свідченнями багатьох людей, поінформованих про перебіг дискусії.
Тим часом президент України Володимир Зеленський, який брав участь у засіданні онлайн, звернувся з терміновим проханням якомога швидше надати 5 млрд євро на закупівлю боєприпасів, посилаючись на масовані нічні удари безпілотників над Україною.
«Вкрай важливо, щоб ваша підтримка України не зменшувалася, а навпаки, продовжувалася і зростала. І це особливо стосується протиповітряної оборони, військової допомоги та нашої загальної стійкості», — сказав Зеленський.
Зустріч у Парижі
У той час як Трамп наполягає на припиненні вогню, путін чітко дав зрозуміти, що хоче припинення поставок зброї в Україну в рамках будь-якої ширшої угоди, що ще більше ускладнює зусилля ЄС, спрямовані на підтримку Києва.
За словами джерел, знайомих з планами, наступного тижня в Парижі буде обговорюватися позиція і вимоги Європи щодо мирного процесу. Серед країн ЄС у зустрічі візьмуть участь Німеччина, Італія та Польща, а також країни, що не входять до ЄС, такі як Велика Британія та Канада.
«Росія не щиро прагне миру на даному етапі», — сказав Макрон, висловлюючи жаль з приводу відмови президента путіна погодитися на припинення вогню, яка, як він сподівається, є «тимчасовою відмовою».
На початку цього року Каллас запропонувала членам ЄС виділити до 40 млрд євро військової допомоги у 2025 році, збільшивши цю суму після того, як 20 млрд євро було надано Києву у 2024 році. Допомога буде добровільною, але учасникам буде запропоновано зробити внески грошима або обладнанням пропорційно до їхніх відповідних економік. Після того, як кілька країн відмовилися, дебати були звужені і цього тижня зосередились на компоненті боєприпасів.
За словами італійських дипломатів, Італія та інші країни вимагають більше технічних і фінансових деталей і заявили, що над ініціативою ще працюють. Французькі дипломати заявили, що хоча вони поділяють цілі цієї ініціативи, пріоритетом є реалізація частини кредитного пакету Групи семи для Києва у розмірі 18 млрд євро, виділеного ЄС.
Речник ЄС заявив, що блок не коментує закриті зустрічі. Іспанський чиновник заявив, що Мадрид не виключає участі Каллас, і відмовився коментувати дискусії на саміті.
Зроблено заднім числом
Прем'єр-міністр Фінляндії Петтері Орпо підтримав цю ініціативу — і поскаржився на зустрічний вітер, з яким вона зіткнулася в деяких столицях ЄС. За його словами, багато країн «не працюють адекватно», коли йдеться про постачання зброї в Україну.
Водночас інші критикували послідовність передчасного визначення кількісних зобов'язань країн-членів до того, як вони заручилися підтримкою. Президент Литви Ґітанас Науседа сказав, що визначення кількісних показників «було зроблено заднім числом».
«Це може створити враження, що хтось робить недостатньо, але готовність підтримати Україну є, навіть якщо зараз її важко оцінити кількісно», — сказав Науседа журналістам.
Від початку повномасштабного вторгнення в лютому 2022 року ЄС та його країни-члени направили Україні 50 млрд євро на військову підтримку. США виділили $66,5 млрд — або приблизно на 11 мільярдів євро більше — за цей час.
Угорщина під керівництвом прем'єр-міністра Віктора Орбана продовжувала чинити опір наданню допомоги Україні. Але зусилля, спрямовані на те, щоб переконати Орбана у необхідності укладення угоди з усіма 27 країнами — звичного для самітів елемента, — були припинені. Другу зустріч поспіль лідери були готові рухатися вперед без Будапешта.
Натомість 26 голів держав та урядів країн Європейського Союзу прийняли спільне рішення, суть якого зводиться до наступного:
- підтверджено непохитну підтримку незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів, а також прагнення до всеосяжного, справедливого та тривалого миру. Принцип «мир через силу» залишається основою подальшої всебічної підтримки України та її народу.
- ЄС готовий посилювати тиск на росію, зокрема шляхом запровадження додаткових санкцій та посилення контролю за виконанням уже існуючих обмежувальних заходів.
- російські активи залишатимуться замороженими, доки росія не припинить агресивну війну проти України та не відшкодує завдані збитки.
- всеосяжна мирна угода повинна передбачати надійні гарантії безпеки для України, щоб запобігти майбутній агресії з боку росії.
- ЄС та його держави-члени готові брати участь у забезпеченні цих гарантій безпеки.
- Європейський Союз продовжуватиме надавати Україні регулярну та передбачувану фінансову підтримку.
- ЄС відданий принципу невідворотності покарання за військові злочини та інші серйозні правопорушення, вчинені в ході агресії росії проти України.
- Союз продовжує підтримувати відновлення та реконструкцію України.