31 жовтня у світі відзначають Всесвітній день міст, Міжнародний день Чорного моря, День заощаджень, День магії, в Індії – День національної єдності та початок фестивалю вогнів Дівалі, у Сінгапурі – Діпавалі, день перемоги добра над злом, в протестантських країнах – День реформації, в Мексиці – початок святкування Дня мертвих, або Санта Муерте, нащадки кельтів святкують Самайн та Белтайн, а всі інші – Геловін, ніч напередодні Дня всіх святих.
нагадує, які історичні події відбулись 31 жовтня в Україні та світі.
У 1815 році британський фізик Гемфрі Деві запатентував шахтарську лампу. Конструкція всесвітньо відомої лампи Деві дозволяє працювати в вибухонебезпечному середовищі, включаючи вугільні шахти, де скупчується метан. Металева сітка, яка закривала полум’я в колбі гасової, олійної або карбідної лампи, не давала горінню поширюватися назовні і запобігала вибухам. Саме тому лампу Деві у покращеному варіанті широко використовували і шахтарі Донбасу – аж поки у 1920-1930-ті роки не поширилися акумуляторні коногонки.


31 жовтня 1815 року запантентована безпечна шахтарська лампа Деві. На фото — хлопчики-лампоноси на Донбасі
31 жовтня 1902 року Канаду та Австралію урочисто з’єднали кабелем електричного телеграфу, прокладеним через Тихий океан. Це була завершальна і найбільша ділянка так званої All Red Line – амбітного проєкту системи телеграфів, що з’єднала у велике кільце більшу частину територій Британської імперії. Почалося це масштабне будівництво ще у 1858 році, з кабеля між Ірландією і островом Ньюфаундленд на сході Канади. У 1870-му Суецький канал в Єгипті з’єднали з Бомбеєм (сучасний Мумбаї), а звідти – з Сінгапуром. Австралію з’єднали з Сінгапуром у 1871-му, а у 1876-му – з Новою Зеландією. На канадсько-австралійську частину телеграфу пішло 8000 тонн кабелю і близько 2 млн фунтів стерлінгів (73 млн фунтів у сучасних цінах). Завдяки «Червоній лінії» Британія залишалась на зв’язку впродовж Першої світової війни.

31 жовтня 1902 року урочисто відкрили телеграфну лінію Австралія-Канада через Тихий океан. На мапі — вся система телеграфів All Rel Line, що з'єднала Британську імперію
95 років тому, у 1929 році, в газеті «Правда» був опублікований заклик до проведення «загальної колективізації». Цей крок призвів спочатку до виселення заможних селян «кулаків» на заслання, а потім до Голодомору.
У 1961-му у Дніпрі була введена до експлуатації Придніпровська ТЕС, найбільша в СРСР теплова електростанція.
Того ж дня з Мавзолею у москві винесли тіло Йосипа Сталіна. Це відбулося лише через вісім років після смерті диктатора і п’ять років після розвінчання культу його особистості на XX з’їзді КПРС.
40 років тому, 31 жовтня 1984 року, прем'єрка Індії Індіра Ганді була вбита власними охоронцями-сикхами. У Нью-Делі та інших містах спалахнули заворушення, в яких загинули близько 3000 сикхів. Вбивство Ганді стало відповіддю на червневий штурм Золотого храму сикхів в Панджабі – військову операцію, проведену за наказом прем’єрки.
25 років тому відбувся перший тур виборів третього президента України. У другий тур вийшли чинний президент Леонід Кучма і лідер комуністів Петро Симоненко.

Як розподілились голоси виборців у першому турі президентських виборів 1991 року