Цей день в історії: 19 серпня 1991 року відбулась остання спроба повернути комунізм в СРСР
19 серпня у світі відзначають Всесвітній день гуманітарної допомоги, Всесвітній день фотографії, в Афганістані – День незалежності, у В’єтнамі – День пам’яті серпневої революції, в Норвегії – день народження принцеси Метте-Маріт, у США – День авіації, а в Україні – День пасічника.
The Page нагадує, які історичні події відбулися 19 серпня в Україні та світі.
У 1562 році у битві під Невелем загони Великого князівства Литовського та Руського під проводом Станіслава Лесновольського перемогли московське військо князя Андрія Курбського.
У 1692-му в Салемі, в британський провінції Массачусетс-Бей, відбувся сумнозвісний суд: п’ятьох людей, одну жінку та чотирьох чоловіків, у тому числі священнослужителя, стратили, засудивши за чаклунство.
У 1772 році шведський король Густав III під час перевороту, який називають Шведською революцією, відібрав владу в уряду та поклав кінець так званій Епосі Свободи. Король ініціював відновлення певної міри королівського самодержавства. Фіналом реформи став Закон про союз і безпеку 1789 року, яким король позбавив шведський риксдаг більшості повноважень, але водночас відкрив уряд для всіх громадян, тим самим порушивши привілеї дворянства.
У 1848-му перша новина про золоту лихоманку в Каліфорнії з’явилася у газеті New York Herald. Таким чином, сенсаційна інформація про золоту лихоманку, яка почалася у січні, сім місяців мандрувала до східного узбережжя Сполучених Штатів.
90 років тому, 19 серпня 1934 року, громадяни Німеччини на референдумі схвалили злиття посад рейхсканцлера та президента і призначення Адольфа Гітлера одноосібним главою держави з титулом «фюрера та рейхсканцлера». Референдум був пов'язаний із масовим залякуванням виборців і значними фальсифікаціями, проте майже 90% виборців сказали «так». У Гамбурзі, Берліні та інших великих промислових містах відповідь «ні» обрали понад 20% тих, хто взяв учась у голосуванні.
У 1936-му з відкритого судового процесу над «об'єднаним троцкістсько-зінов'євським антирадянським центром» у москві в СРСР почалася так звана «Велика чистка», яка відкрила роки репресій.
У 1941-му командування румунської армії декретом встановило окупаційну адміністрацію на частині території, раніше анексованої Українською РСР між Дністром і Бугом («Трансністрія») з центром у Тирасполі.
19 серпня 1960 року в москві збитий у травні над Уралом американський пілот легкого літака Lockheed U-2 Френсіс Гері Пауерс був засуджений до 10 років в’язниці за шпіонаж. Три роки він мав провести в ув’язненні, решту – у трудовому таборі. Пауерс відбував покарання у Володимирській тюрмі. Через півтора року, у січні 1962 року, його обміняли на радянського шпигуна, полковника КДБ Вільяма Фішера, більше відомого як Рудольф Абель, на Глиникському мосту. Ці події висвітлені у старому радянському фільмі «Мертвий сезон» з Донатасом Баніонісом та у сучасному американському «Міст шпигунів» Стівена Спілберга з Томом Генксом.
Процес над Пауерсом та обмін на радянського шпигуна в фільмі «Міст шпигунів» – відео
35 років тому, 19 серпня 1989 року, парафія церкви святих Петра і Павла у Львові, очолювана настоятелем панотцем Володимиром Яремою, першою в Україні вийшла з підпорядкування Російської Православної Церкви й оголосила себе частиною УАПЦ.
Того ж дня президент Польщі Войцех Ярузельський висунув активіста «Солідарності» Тадеуша Мазовецького на посаду прем’єр-міністра країни. Він став першим некомуністичним главою уряду за 42 роки.
Остання спроба повернути комунізм в СРСР
О 6 ранку 19 серпня 1991 року в СРСР всі радянські телеканали та радіостанції передали екстрену новину про створення ГКЧП – Державного комітету з надзвичайного стану.
Напередодні ввечері президента СРСР Михайла Горбачова, який перебував у відпустці на держдачі у кримському Форосі, взяли під домашній арешт. Путчисти оголосили про введення надзвичайного стану у деяких районах СРСР, припинення виходу більшості ЗМІ. Віцепрезидент СРСР Геннадій Янаєв, нібито через хворобу Горбачова, взяв на себе обов'язки глави держави.
ГКЧП оголосив недійсними рішення влади союзних республік, що суперечили законам СРСР. Це серед іншого стосувалось декларацій про державний суверенітет Литви, Латвії, Естонії, Грузії, Вірменії, Молдови та України. Також путчисти призупинили діяльність політичних партій, громадських організацій та масових рухів, «що чинять перешкоди нормалізації ситуації». Такими можна було вважати Народний Рух та УНА-УНСО.
В Україні генерал та депутат ВР СРСР Валентин Варенников з 9:00 від імені ГКЧП вимагав від Кравчука визнати путч. Кравчук традиційно лавірував та аргументував, що спочатку надзвичайний стан має ввести Верховна Рада УРСР.
По всій Україні, включаючи Київ та Донецьк, пройшли акції протесту.
Водночас уряд УРСР зранку ухвалив постанову, яка фактично легалізувала ГКЧП в республіці – з пунктами про наведення дисципліни, посилену охорону режимних об'єктів, посилений контроль за діяльністю ЗМІ та використанням копіювальної техніки, про відправку студентів на сільгоспроботи. Партійні функціонери ЦК КПУ повністю підтримали путчистів. Партійні та урядові видання «Радянська Україна», «Робітнича газета», «Сільські вісті», «Правда Украины» всі три дні путчу друкували матеріали ГКЧП у повному обсязі.
Тільки о 16:00 Леонід Кравчук як голова Верховної Ради УРСР у виступі по українському ТБ закликав українських громадян зберігати спокій, підкреслив, що в Україні надзвичайного стану немає, а пізніше заявив про вихід із лав КПРС.
Три дні так званого путчу закінчились нічим. Цьому сприяли і кадри похмільних «путчистів» впереміж з «Лебединим озером» по ТБ. Усюди народ об’єднався навколо демократичних сил.
У путчистів під час пресконференції 19 серпня 1991 року тремтіли руки
Рівно 20 років тому, 19 серпня 2004 року, компанія Google Inc. здійснила первинне розміщення акцій на біржі Nasdaq.