Facebook Pixel

Цей день в історії: 8 липня був вбитий експрем’єр Японії Сіндзо Абе

8 липня у світі відзначають Міжнародний день відеоігор, День повернення в дитинство, Міжнародний день міських глашатаїв (дзвонарів) та День математики 2.0.

The Page нагадує, які історичні події відбулись 8 липня в Україні та світі.

8 липня 52 р. до н. е. римська армія під проводом Тіта Лабієна перемогла кельтів і заснувала галло-римське гарнізонне місто під назвою Лютеція – сучасний Париж. Ця дата вважається днем заснування столиці Франції, хоча фактично паризи, підплем'я кельтських сенонів, оселилися на берегах Сени та побудували тут фортецю між 250 і 225 роками до н.е..

У 1497 році Васко да Гама відплив з Лісабона до Індії на чолі першої європейської морської експедиції у ті краї.

8 липня 1659 року козаки та кримські татари розбили московитів під Конотопом

У 1659-му у Конотопській битві війська гетьмана Івана Виговського за підтримки Кримського ханства завдали нищівної поразки московським військам Олексія Трубецького. Кримський хан Мухамед-Ґірей IV надав 40 тис. бійців на посилення 17 тис. козаків, 4 тис. козацького гарнізону Конотопа та 4 тис. найманців-поляків, сербів та валахів. Об’єднане військо наголову розбило 100 тис.росіян та 6,6 тис. козаків призначеного московитами «гетьмана»-зрадника Безпалого. Втрати московитів склали 30 тис. вбитими та 15 тис. полоненими, з іншого боку – 6 тис. вбитих киримли та 4 тис. вбитих козаків.

Козаки та киримли продовжили гнати ворога до московського кордону, звільнивши Ромни, Лохвицю та інші захоплені українські міста. На жаль, московський цар дарма побоювався, що Виговський та кримці підуть далі на Москву. Кошовий Іван Сірко, що перебував в опозиції до Виговського, одразу після Конотопської битви завдав кримським татарам поразки під Аккерманом. Тому хан залишив гетьмана і розвернув кримців додому – хоча і встиг пограбувати землі поблизу Путивля, Курська і Бєлгорода. Виговський, який просував союз з поляками, не знайшов широкої підтримки серед козаків.

315 років тому, 8 липня 1709 року, війська шведського короля Карла XII та гетьмана Івана Мазепи зазнали поразки під Полтавою від військ російського царя Петра I. Мазепа був змушений втекти до Османської імперії та помер у селі Варниці біля Бендер.

У 1889 році вперше вийшла фінансова газета The Wall Street Journal.

8 липня 1969 року Френсіс Гері Пауерс, американський пілот, був засуджений в СРСР на 10 років за шпіонаж. 1 травня того ж року його розвідувальний літак U-2 був збитий під Свердловськом. Радянські «Міги» не змогли перехопити літак на висоті 21-22 км, на якій летів Пауерс, тому ППО застосувала проти літачка 14 новітних ракет земля-повітря С-75. Пауерс катапультувався з парашутом, але після приземлення був затриманий. Через півтора року у «Владимирському централі» він разом з американським студентом-економістом Фредеріком Прайором був обміняний на радянського шпигуна Рудольфа Абеля, спійманого в США.

2 роки тому був убитий Сіндзо Абе, експрем’єр Японії

2 роки тому, 8 липня 2022 року, експрем’єр Японії Сіндзо Абе помер від втрати крові після вогнестрільного поранення через напад, скоєний, коли Абе виступав на передвиборчому мітингу Ліберально-демократичної партії. Вбивство 67-літнього політика шокувало не тільки Японію, але й світ.

Сіндзо Абе, який очолював уряд Японії у 2006–2007 і 2012–2020 роках, запамʼятався економічною політикою, що отримала назву «абеноміка». Штучна девальвація єни шляхом подвоєння грошової маси в країні отримала чимало критики економічних експертів.

Подякувати 🎉