Цей день в історії: 80 років тому НКВД викрало шведського дипломата Рауля Валленберга

Цей день в історії: 17 січня 1945 року НКВД викрало шведського дипломата Рауля Валленберга. Колаж: Haaretz

17 січня в Греції починається карнавал Патрас, у США – День Бенджаміна Франкліна, в Іспанії – День острова Менорка, а у світі відзначають День фетіша.

The Page нагадує, які історичні події відбулися 17 січня в Україні та світі.

У 1209 році почав роботу Кембриджський університет, один з найстаріших і найавторитетніших у світі.

У 1377-му Папа Григорій XI переїхав до Рима, вирішивши повернути папський престол з Авіньйону, де папська резиденція діяла 68 років, з 1309-го, переживщи сім пап.

Папський палац в Авіньйоні, фото – Жан-Марк Роз’є, Wikipedia

У 1558-му почалася Лівонська війна. Довгі 25 років східноєвропейські і скандинавські держави вели довгі битви за контроль над Лівонією на території сучасних Естонії, Латвії, білорусі і росії. Воювали Московське царство, Лівонська Конфедерація, Велике Князівство Литовське і Руське (яке за час війни встигло стати Річчю Посполитою), Союз Королівств Данії і Норвегії і Королівство Швеція.

У 1773-му капітан Джеймс Кук очолив першу експедицію, яка перетнула Південне полярне коло.

У 1805 році у Харкові відкрився університет – перший на сході України. Сьогодні Харківський національний університет ім. Каразіна є одним з найкращих в країні.

У 1912-му члени експедиції Роберта Скотта досягли Південного полюса – другими після експедиції Руаля Амундсена.

У 1917-му США придбали у Данії Віргінські острови в Карибському морі за $25 млн – $616 млн у сучасних цінах.

80 років тому, 17 січня 1945 року, після успішної Вісло-Одерської наступальної операції німецькі війська були змушені залишити окуповану Варшаву.

Як шведський дипломат Рауль Валленберг врятував десятки тисяч євреїв

Того ж дня в Будапешті радянські військові арештували шведського дипломата Рауля Валленберга. Більше його ніхто не бачив. КДБ і радянська влада десять років офіційно брехали Швеції, що Валленберга – дипломата нейтральної держави, який мав повний імунітет і не міг бути військовополоненим – в СРСР не утримували. За офіційною версією КДБ, він помер у липні 1947 року на Лубянці в москві, за поширеною версією – був ліквідований за наказом Молотова і Вишинського. Реабілітували його офіційно тільки у 2000-му.

Рауль Валленберг, як перший секретар посольства Швеції в Будапешті, врятував життя десятків тисяч угорських євреїв під час Голокосту. По-перше, він масово видавав їм шведські «захисні паспорти». Також в останні дні перед наступом Червоної армії він шляхом погроз карою за воєнні злочини (чи підкупом) переконав німецьких генералів в Угорщині не вивозити євреїв з будапештського гетто до концтаборів на знищення. Таким чином, Валленберг міг врятувати щонайменше 100 тис. євреїв – це близько половини з угорських євреїв, які вижили під час Голокосту.

Раулю Валленбергу посмертно надали звання Праведника народів світу – так називають рятівників євреїв. Пам’ятники йому встановлені у Стокгольмі, Будапешті, Нью-Йорку, Лондоні, Ужгороді, москві, Тель-Авіві, Братиславі, Сантьяго та інших.

Меморіальна дошка Раулю Валленбергу в Ужгороді. Фото: Wikipedia

У 1961-му президент США Дуайт Ейзенхауер у зверненні до нації напередодні відходу з посади застеріг від накопичення влади «військово-промисловим комплексом», а також від небезпек масових бюджетних витрат. Саме він ввів поняття ВПК.

У 1991 році на світанку почалась операція «Буря в пустелі». Авіація завдала ударів по позиціях в Іраку – це був перший великий бойовий виліт F-117. Першою жертвою у американців став літак LCDR Скотта Спейчера F/A-18C Hornet з VFA-81, який був збитий МіГ-25. Водночас Ірак випустив по Ізраїлю вісім ракет «Скад», невдало намагаючись спровокувати арабо-ізраїльський конфлікт. «Буря в пустелі» фактично стала полигоном для бойових випробувань танків Abrams і легких танків AMX-10, броньовиків M2 Bradley, ракет Tomahawk і військових супутників.

У 2007-му годинник Судного дня встановили на відмітці п’ять хвилин до опівночі у відповідь на ядерні випробування, які провела Північна Корея.

У 2010 році відбувся перший тур виборів Президента України. В другий тур вийшли Віктор Янукович від Партії регіонів і Юлія Тимошенко від «Батьківщини».

Сьогодні 38 років виповнюється Олександру Усику, українському боксеру, найтитулованішому у світі.

Читати на The Page