Facebook Pixel

Цей день в історії: 12 червня війська НАТО та рф ледве не вступили у бій в Приштині

12 червня у світі відзначають Всесвітній день боротьби з дитячою працею, в Бразилії та США – день закоханих, на Філіппінах – день незалежності, в Україні – день працівника фондового ринку. Країна-агресор «відсвяткувала» день росії масованою ракетною атакою на Україну.

The Page нагадує, які історичні події відбулися 12 червня в Україні та світі.

У 1550 році король Швеції Густав I заснував місто Гельсінкі, нині столицю Фінляндії.

У 1665-му у нідерландському поселенні Новий Амстердам, яке було перейменоване на Нью-Йорк, встановлена британська адміністрація. Першим мером Нью-Йорка став Томас Віллет, торговець хутром та землевласник.

У 1815 році через інтриги британського банкіра Натаніеля Ротшильда лондонська газета Morning Chronicle повідомила про перемогу Наполеона під Ватерлоо за кілька днів до того, як відбулась сама битва. Ротшильд, зігравши на паніці, скуповував акції на ринку.

У 1898-му 29-річний генерал Еміліо Агінальдо, керівник національного повстання, проголосив незалежність Філіппін після 300-літнього іспанського панування.

У 1929 році завершилися випробування першого багатомісного пасажирського літака «АНТ-9» конструкції Андрія Туполєва.

У 1931-му американський гангстер Аль Капоне був засуджений за ухилення від сплати податків – 5 пунктів з початкових 22. Його визнали винним і засудили до 11 років федеральної в'язниці, з яких він відсидів 8.

В 1943 році німецькі війська знищили єврейське гетто в містечку Бржежани (нині Бережани на Тернопільщині). Близько 1180 євреїв прогнали бруківкою старого міста на розстріл.

У 1966-му у Києві на лінію вийшов перший у світовій практиці тролейбусний поїзд. Його винайшов Володимир Веклич, 28-річний директор Жовтневого тролейбусного депо.

У 1987-му під час візиту до Західного Берліна президент США Рональд Рейган закликав радянського лідера Михайла Горбачова розвалити «берлінську стіну». Це сталося за 2,5 року.

12 червня 1999 року ледве не почалася Третя світова

25 років тому, 12 червня 1999 року, у Приштину (столицю Косово) увійшли миротворчі загони НАТО. В аеропорту «Слатина» у них виникла сутичка з 200 десантниками зведеного батальйону повітрянодесантних військ рф. Росіяни самовільно зайняли його, здійснивши перехід із Болгарії на БТР, на яких замінили маркування SFOR на KFOR (мирний контингент в Косово). Переговори між росією та НАТО (в особі США) на рівні міністрів закордонних справ і оборони тривали в Гельсінкі декілька днів. Весь цей час російські і британські війська в районі аеропорту «Слатіна» не поступалися один одному ні в чому, хоча на його територію допустили делегацію на чолі з британським генералом Майком Джексоном.

Quote«На щастя, по радіо виступив генерал Майк Джексон, який сказав: «Я не дозволю моїм солдатам почати Третю світову війну». Він сказав нам: «Чому б нам замість цього не оточити аеродром?». А через пару днів росіяни там сказали: «Почекай, у нас немає ні їжі, ні води, ми можемо поділитися з вами аеродромом?» – згадує Джеймс Блант, тоді капітан британського контингенту.

Протистояння тривало понад два тижні. Ба більше, за півтора місяці в Косово з рф прилетіли кілька військово-транспортних літаків Іл-76 з новими партіями ПДВ-шників, військовою технікою і обладнанням.

12 червня 1999 року могла початись Третя світова, згадує капітан Британської армії Джеймс Блант (справа)

12 червня 1999 року могла початись Третя світова, згадує капітан Британської армії Джеймс Блант (справа)

Рівно рік тому, 12 червня 2023 року, помер Сільвіо Берлусконі, італійський політик, тричі прем’єр Італії та великий друг путіна.

Подякувати 🎉